Aktywność fizyczna Polaków. Spacery górą! 

Sport to zdrowie. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie korzyści płyną z aktywności fizycznej. Mimo rosnącej popularności zdrowego stylu życia, 65 proc. Polaków przyznaje, że co najmniej raz w miesiącu się rusza. Jednak niewielu z nas wypełnia zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Kto zażywa najwięcej ruchu? Aktywność fizyczna Polaków. Jaka jest najpopularniejsza? Okazuje się, że jest to… spacer. 

Zdrowie psychiczne główną motywacją 

Badanie przeprowadzone przez MultiSport Index 2022 pokazuje, że jedynie dwie piąte Polaków wypełnia zalecenia WHO (World Health Organization – Światowa Organizacja Zdrowia). Jak często i jak długo powinniśmy się ruszać? Jest to 150-300 minut aktywności fizycznej tygodniowo, czyli pomiędzy 2,5 h a 5 h. Natomiast w przypadku dzieci organizacja zachęca do uprawiania 60-minutowej aktywności aerobowej dziennie. Nie musi być to katorżniczy trening. Wystarczy wysiłek o umiarkowanej intensywności.  

Jaka grupa wiekowa jest najaktywniejsza? Są to osoby w przedziale 18-24 lata, pracujące, dobrze zarabiające, z większych ośrodków miejskich. Większość stanowią mężczyźni. Zaskakująca jest motywacja, dla której Polacy podejmują aktywność – zdrowie psychiczne. Jesteśmy bardziej świadomi, że ruch ma ogromny wpływ również na naszą psychikę.  

Jaka aktywność Polaków jest najpopularniejsza? 

Pomimo wzrostu świadomości nadal ruszamy się za mało i wybieramy aktywność, która nie jest wystarczająca – spacer (32 proc.). Na jakie jeszcze formy się decydujemy? 

  • jazda na rowerze 
  • pływanie 
  • ćwiczenia w klubach fitness lub na siłowni. 

Jest to niepokojący wynik, tym bardziej, że nie możemy mieć pewności, czy deklaracje oddają stan faktyczny. Dodatkowo warto pamiętać, że aktywność jest aktywności nierówna. Dla 13 proc. aktywnych fizycznie Polaków jedyną formą ruchu, jaką podejmują, jest spacer, a ten zazwyczaj nie jest wystarczający, by efektywnie wypełnić rekomendacje WHO i spowodować korzystne zmiany dla zdrowia – wyjaśnia dr hab. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS dodaje, że wypracowanie zdrowego nawyku może trwać od 18 do 254 dni. Specjalista zaleca, aby poszukiwać własnej drogi i dyscypliny sportu, który sprawia nam przyjemność. Istotna jest też metoda małych kroków. Na początku nie powinniśmy stawiać sobie zbyt wygórowanych celów, bo będą trudne do osiągnięcia. Traktujmy też ruch jako inwestycję w naszą przyszłość. Wówczas łatwiej będzie nam podjąć aktywność.  

Opracowała: Karolina Bielawska na podst. Raportu MultiSport Index 2022 

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

Fot. Estrada Anton / Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *