Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu: jakie korzyści?

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie każdego człowieka. W czasie treningów wydzielają się endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie i znacząco obniżają poziom stresu. Obecnie coraz więcej osób trenuje na świeżym powietrzu. Czy ćwiczenia na świeżym powietrzu to na pewno dobre rozwiązanie?

Aktywność na świeżym powietrzu szczególnie w lesie lub parku niesie ze sobą mnóstwo wspaniałych korzyści. Poznaj jakie!

Aktywność fizyczna: dlaczego tak ważna?

Zgodnie z obecnymi zaleceniami WHO niezbędna dawka ruchu w przypadku osoby dorosłej wynosi 30 minut dziennie lub 150 minut w tygodniu. Natomiast dzieci powinny ruszać się kilka razy więcej! Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zarówno w życiu młodych osób, jak i starszych. To właśnie zdrowe odżywianie i sport przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia.

Aktywność fizyczna pomaga poprawić wydolność fizyczną i utrzymać odpowiednią wagę. Także wpływa ona na wzrost odporności oraz pozwala utrzymać dobrą formę psychiczną. Regularna aktywność fizyczna pozwala również zapobiec chorobom cywilizacyjnym, m.in. chorobom serca.

Generalnie uprawianie sportu jest bardzo korzystne i zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, ale nie eliminuje go. U osób zdrowych sporty wysiłkowe są zalecane 2-3 razy w tygodniu, celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych – mówi w rozmowie z Ann kardiolog dr Andrzej Krzystolik z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Warto też zaznaczyć, że osoby cierpiące na przewlekłe choroby płuc, dzięki regularnym ćwiczeniom, mogą złagodzić objawy swoich schorzeń.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pomaga spalić więcej kalorii

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest dobrym rozwiązaniem dla każdej osoby. Liczne badania pokazują, że w czasie biegu w terenie wprawiamy nasze stawy i mięśnie w inny rodzaj ruchu, niż w siłowni. Biegając w terenie mamy możliwość poruszania się również z góry, co zmusza ciało do zupełnie innej pracy, a czego nie odtworzymy w warunkach stacjonarnych. Również bieg na świeżym powietrzu pomaga spalić więcej kalorii.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie.

Także według Narodowego Instytutu Zdrowia 10-30 minutowy pobyt na słońcu między 10:00 a 15:00 co najmniej dwa razy w tygodniu może zapewnić wystarczające dawkę witaminy D. A więc dzięki treningom na świeżym powietrze możemy uniknąć niedoboru witaminy D oraz jej uzupełnienia poprzez suplementy diety.

Ponadto według badań  trening na świeżym powietrzu poprawia nastrój i samoocenę. I co więcej, przebywanie w pobliżu wody i zieleni jeszcze bardziej wzmacnia ten efekt. Dotlenienie organizmu pozwala się uspokoić i pozytywnie wpływa na radzenie sobie z lękami i depresją.

Niestety, ale trening na świeżym powietrzu ma też swoje wady. Nigdy nie uda nam się przewidzieć, jaka będzie pogoda i czy umożliwi ona naszą aktywność. Także nie można zapomnieć o ograniczeniach dotyczących sprzętu.

Bieganie, spacery, jazda na rowerze i nie tylko!

Spacer, nordic walking, bieganie, jazda na rowerze lub rolkach, pływanie – to wszystko możemy robić na świeżym powietrzu! Dla każdego można dobrać odpowiednią formę ruchu. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych. Pamiętajmy też, że aktywność na świeżym powietrzu nie musi być realizowana tylko latem. Warto hartować organizm w chłodniejsze dni.

Bieganie zaliczamy do jednej z najpopularniejszych form aktywności fizycznej wykonywanych na świeżym powietrzu. Bieganie będzie dobrym pomysłem dla osób, które chcą utrzymać lub poprawić swoją wydolność fizyczną. Również ten rodzaj aktywności będzie pomocny dla osób, które mają problemy ze snem.

 W bieganiu prawidłowe oddychanie jest bardzo ważne. Początkującym polecam, aby przestali w swoich treningach skupiać się na dystansie i tempie biegu, a nieco więcej czasu poświęcili kontroli swojego oddechu. Warto potrenować swój oddech nie tylko podczas biegania, ale i podczas ćwiczeń na siłowni, co pozwoli nie tylko na rozwój układu oddechowego, ale i wzmocnienie mięśni tułowia – radzi Krzysztof Lasoń w rozmowie z Ann Asystent Zdrowia.

Dla osób starszych dobrą formą aktywności będą spacery. Nordic walking jest coraz popularniejszy w ostatnich latach. Zwykłe wydawałoby się chodzenie z kijkami, a angażuje wiele partii mięśni. Dzięki amortyzacji nie obciążą tak mocno stawów jak np. bieganie, a również wzmacnia wytrzymałość organizmu. Nordic walking wzmacnia serce i układ kostny. Jest to doskonała profilaktyka przed osteoporozą.

Obecnie bardzo popularna stała się siłownia plenerowa. Jej przewaga nad tradycyjną siłownią polega na tym, że możemy wykonywać ćwiczenia na świeżym powietrzu, więc nie musimy liczyć się ze specyficznym zapachiem na hali lub słabo działającą klimatyzacją.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *