Aktywność fizyczna a wysokie ciśnienie krwi. Sprawdzaj swoje pomiary z aplikacją Ann

Aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na parametry układu sercowo-naczyniowego, co zostało już wielokrotnie naukowo udowodnione. Z badań klinicznych jednoznacznie wynika, iż regularny wysiłek fizyczny ma bardzo korzystny wpływ w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Regularne uprawianie sportu obniża ryzyko zawałów oraz znacznie zmniejsza umieralność. Osoby, które narzekają na wysokie ciśnienie krwi nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Istnieją bowiem dyscypliny, w których również i „wysokociśnieniowcy” mogą osiągać sukcesy. Pamiętajcie – sport to zdrowie, ale tylko w przypadku, gdy zachowujemy się w sposób odpowiedzialny do naszego zdrowia.

Wysokie ciśnienie krwi a aktywność fizyczna

Nadciśnienie to problem, który dotyka duży procent osób dorosłych na całym świecie. Nieleczenie tej choroby może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak chociażby miażdżyca, udar mózgu czy niewydolność mięśnia sercowego. Na całe szczęście istnieje jednak sposób, który pozwoli nam obniżyć ciśnienie w sposób naturalny, bez stosowania specjalistycznych leków. Tym sposobem jest zmiana stylu życia i regularna aktywność fizyczna.

Wielu z was zastanawia się zapewne w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na obniżanie ciśnienia krwi. Kluczowy w tym aspekcie jest moment po zakończeniu treningu. W trakcie ćwiczeń ciśnienie tętnicze wzrasta, jednak kilka godzin po ćwiczeniach utrzymuje się ono na poziomie niższym o 10-20 mmHg niż przed treningiem. Wyżej opisane przez nas zjawisko jest fachowo określane „powysiłkową hipotensją” i jest związane ściśle z obniżeniem napięcia układu współczulnego. Gdy będziemy regularnie ćwiczyć, a co za tym idzie, regularnie doprowadzać do powysiłkowej hipotensji, doprowadzimy do obniżenia wyjściowego ciśnienia krwi.

Jak obniżyć ciśnienie krwi? Najlepsze są aeroby

W obniżeniu ciśnienia krwi pomoże każda aktywność fizyczna. Najbardziej skuteczne są jednak ćwiczenia aerobowe, które warto stosować 3-4 razy w tygodniu. – Ćwiczenia aerobowe i dynamiczne takie jak chociażby jazda na rowerze czy bieganie bardzo pomagają w obniżeniu ciśnienia. Zalecane są trzy lub cztery takie treningi w tygodniu. Nie ma też co z nimi przesadzać, ponieważ nawet, jeśli będziemy ćwiczyć 7 dni w tygodniu, to efekt, jeśli chodzi o obniżenie ciśnienia będzie taki sam, jak podczas trzech treningów. Na zbicie ciśnienia idealny jest umiarkowany trening trzy razy w tygodniu, który powinien trwać około 40 minut. Przy takich treningach, pierwsze efekty w postaci delikatnego obniżenia ciśnienia krwi będą widoczne już po kilku tygodniach ćwiczeń – tłumaczy hipertensjolog dr n. med. Anton Chrustowicz w rozmowie z Wirtualnym Klubem Medycznym Ann.

Warto także podkreślić, że aktywność fizyczna w postaci ćwiczeń aerobowych oprócz obniżenia ciśnienia krwi, zmniejsza także zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, co ma wpływ na znaczne obniżenie poziomu triglicerydów i cholesterolu we krwi. Dzięki temu opóźnia się proces tworzenia się blaszek miażdżycowych. Dlatego też warto dwa lub trzy razy w tygodniu wybrać się na rower, rolki, basen czy też szybki spacer, ponieważ w ten sposób zadbamy nie tylko o swoją kondycje, ale także o ciśnienie i zdrowie.

Papierosy i alkohol prowadzą do nadciśnienia

Duży wpływ na gwałtowne wzrosty ciśnienia krwi ma także palenie papierosów, które jest jedną z najważniejszych przyczyn zgonów na całym świecie. Nadużywanie nikotyny bardzo często prowadzi do przewlekłego nadciśnienia. – Toksyny, które są zawarte w dymie papierosowym uszkadzają śródbłonek naczyniowy. Przez to w organizmie powstają blaszki miażdżycowe, które sprzyjają rozwojowi miażdżycy. Palaczom sugeruje jak najszybsze rozstanie się z ich nałogiem. Przez ich uzależnienie na nadciśnienie narażeni są także ich bliscy, którzy stają się przez nich biernymi palaczami – podkreśla dr Chrustowicz.

Oprócz papierosów, również nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego.– Alkohol nie tylko ma wpływ na rozwój nadciśnienia, ale też zwiększa stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi. Nie trzeba być alkoholikiem i pić codziennie, by być narażonym na rozwój różnych chorób. Regularne pojawianie się na imprezach czy codzienne sięganie po przysłowiowe piwo także zwiększa ryzyko rozwoju choroby – przypomina doktor Anton Chrustowicz.

Oszczędzaj czas i miej zdrowie swoje i Twoich najbliższych w kieszeni. Dzięki aplikacji Ann możesz mieć kontrolę nad systematycznością przyjmowania leków, wizyt lekarskich, czy też wyniki najnowszych badań, które możesz bez problemu udostępnić specjaliście.

Aplikacja Ann jest dostępna bezpłatnie w Google Play i App Store. Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji Ann wymagana jest jedynie rejestracja.

Czytaj więcej w Ann:

ciśnienie krwi
Fot. rh2010 / Adobe Free Stock

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny Ann

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *