Acroyoga – wszystko, co musisz wiedzieć!

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Acroyoga to jedna z najmniej rozpowszechnionych i najmłodszych odmian jogi. Opiera się ona na ćwiczeniach w parach. Jakie ma zalety? Kto powinien się na nią zdecydować, a komu nie jest zalecana? Ann podpowiada!

Acroyoga: joga z elementami masażu tajskiego

Acroyoga pojawiła się na początku XXI wieku jako połączenie klasycznej jogi, akrobatyki, elementów tańca oraz terapeutycznego masażu tajskiego. Jej fundamentem są asany z hatha jogi, które zostały zmodyfikowane, aby można było je wykonywać w powietrzu. 

W tej praktyce jeden z partnerów, tzw. latający, jest uniesiony nad ziemią, wsparty na drugiej osobie, zwanej podstawą lub bazą. To sprawia, że acroyoga prezentuje się bardzo efektownie i jednocześnie ma pozytywny wpływ na ciało oraz relacje z partnerem.

Joga dla par stanowi ciekawe uzupełnienie indywidualnych ćwiczeń innych form jogi. Nie musisz być zaawansowanym joginem ani akrobatą, aby spróbować tych nietypowych asan. Jedynymi przeciwwskazaniami do praktyki mogą być zbyt duża masa ciała, problemy ze stawami oraz trudności z utrzymaniem równowagi, ponieważ ta odmiana jogi opiera się na wielu pozycjach balansowych i obciążających stawy. 

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Acroyoga: dla kogo? 

Joga dla par jest odpowiednia dla wszystkich, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Kluczowe jest dostosowanie ćwiczeń do poziomu sprawności fizycznej każdego uczestnika. Warto jednak zauważyć, że osoby bez nadwagi będą miały łatwiejsze zadanie, ponieważ uniesienie osoby z większą masą ciała może być wyzwaniem, choć dużo zależy od partnera, z którym ćwiczymy. 

Młoda radosna kobieta leżąca na dywanie wykonuje acroyoga z dzieckiem
Acroyoga pojawiła się na początku XXI wieku jako połączenie klasycznej jogi, akrobatyki, elementów tańca oraz terapeutycznego masażu tajskiego; Fot. MestoSveta / Shutterstock.com

Acroyoga nie jest również zalecana dla osób z problemami ze stawami. Mimo że ćwiczenia opierają się na napięciu mięśniowym, mogą stanowić znaczące obciążenie dla nadgarstków i kolan.

Acroyoda. Jak działa świadomość ciała?

Ta forma ćwiczeń doskonale wzmacnia i rozciąga ciało, pomagając także w redukcji nadmiernego napięcia mięśniowego w okolicach kręgosłupa. Efektem jest poprawa postawy ciała.

Dodatkowo, acroyoga ma działanie relaksujące, pomaga w spalaniu zbędnych kalorii, dotlenia organizm oraz rozciąga ścięgna. To wszystko przyczynia się do smuklejszej sylwetki. Ponadto, acroyoga uczy współpracy w parach, buduje zaufanie do partnera, wzmacnia więź oraz poprawia nastrój.



Czy drobna osoba może być „podstawą” w tej praktyce jogi? 

Bardzo często osoby o mniejszej sile fizycznej zakładają, że w acroyodze mogą pełnić jedynie rolę „latającego”. Jednakże, nie jest to prawdą. Ćwiczenia te nie opierają się jedynie na sile mięśni, lecz również na odpowiednim napięciu mięśniowym i prawidłowym ułożeniu osoby pełniącej rolę „podstawy”. 

To samo dotyczy osób zarówno wyższych, jak i niższych – każda z nich może pełnić rolę „latającego” lub „podstawy”. Oczywiście, na początku warto, aby „większy” partner był „podstawą”, aby uniknąć ewentualnych upadków i kontuzji, dopóki partnerzy nie nabiorą wprawy.

Acroyoga: o czym należy pamiętać przed ćwiczeniami? 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zasady bezpieczeństwa. Do najważniejszych należą:

  • obowiązkowa rozgrzewka, obejmująca rozciągnięcie mięśni i stawów, aby zminimalizować ryzyko kontuzji;
  • unikanie kremów czy olejków do ciała, aby nie wyślizgnąć się z rąk partnera ani nie poślizgnąć się na macie;
  • wybór odpowiedniego stroju, który zapewni komfort i swobodę ruchów;
  • znalezienie przestrzeni, w której będziemy mogli swobodnie ćwiczyć, nie przeszkadzając innym;
  • zadbanie o obecność osoby asekurującej, która pomoże w razie potrzeby.

Młoda para wykonuje trening acroyoga w parku
Dodatkowo, acroyoga ma działanie relaksujące, pomaga w spalaniu zbędnych kalorii, dotlenia organizm oraz rozciąga ścięgna; Fot. Jacob Lund / Shutterstock.com

Acroyoga: regularne zajęcia wzmacniają zaufanie 

Jak już wspomnieliśmy, acroyoga uczy oraz wzmacnia zaufanie. Jej praktykowanie sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na drugą osobę, ucząc się wzajemnej akceptacji i polegania na sobie. Acroyoga rozwija naszą empatię, a wspólne treningi poprawiają komunikację, w tym umiejętność skutecznego wyrażania własnych potrzeb. Partnerzy uczą się wzajemnego słuchania i lepszego rozumienia siebie samych.

Wspólne sesje poprawiają także nasze relacje towarzyskie, zwiększając wrażliwość na mowę ciała. Praktyka acroyogi pobudza intuicję i pomaga przełamać pewne bariery, takie jak nieśmiałość, ucząc jednocześnie dotyku. Dodatkowo, praca w duecie uczy nas poszanowania potrzeb innych. Chociaż na początku możemy mieć obawy przed rozpoczęciem przygody z acroyogą, warto się przełamać i spróbować, aby odkryć nowy wymiar jogi.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *