Gzie jest koronawirus i pandemia? Prof. Marcin Drąg na żywo odpowie na Wasze pytania już 18 maja 2022 roku o godzinie 18.00 w aplikacji Ann.
Zapraszamy na spotkanie z wybitnym polskim naukowcem, profesorem Marcinem Drągiem z Politechniki Wrocławskiej. Razem z chemikiem, ekspertem od koronawirusów zastanowimy się gdzie jest koronawirus. Czy pandemia faktycznie już się skończyła i nam nie grozi? Niemcy, Francja, Włochy, czy Wielka Brytania nowe przypadki nadal codziennie liczą w dziesiątkach tysięcy. Polska w tym samym czasie nowych zakażeń odnotowuje nie więcej niż kilkaset. Skąd to wynika? Czy wirus SARS CoV-2 jeszcze do nas wróci? Czy czeka nas względny spokój w lato i kolejne lockdowny jesienią?
Spotkanie z prof. Marcinem Drągiem: Gdzie jest koronawirus?
Zapraszamy na webinar w aplikacji Ann Asystent Zdrowia już 18 maja o godzinie 18.00.
Dołącz do spotkania na żywo:
LINK: https://us06web.zoom.us/j/81311497201
Hasło: KW@_4AL_6K
Prof. Marcin Drąg – polski chemik, profesor nauk chemicznych, nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Od stycznia 2020 r. pełni funkcję kierownika Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Politechnice Wrocławskiej. Specjalizuje się w: chemii biologicznej, chemii kombinatorycznej, enzymach proteolitycznych, syntezie peptydów oraz sondach do obrazowania. Jego zainteresowania badawcze w zakresie chemii biologicznej obejmują projektowanie i syntezę substratów, inhibitorów i sond molekularnych dla różnych klas enzymów, w szczególności enzymów proteolitycznych – czytamy w Wikipedii.
Prof. Marcin Drąg pomógł opracować lek na Covid-19
Prof. Drąg opracował kilka nowych, wszechstronnych technologii przydatnych do szybkiego określenia specyficzności substratowej enzymów proteolitycznych. W szczególności jego laboratorium zapoczątkowało i rozwinęło technologię z zastosowaniem dużej liczby nienaturalnych aminokwasów w bibliotekach kombinatorycznych (technologia HyCoSuL – Hybrid Combinatorial Substrate Library). Autor 11 patentów i ok. 140 publikacji.
Wielokrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, beneficjent grantów Narodowego Centrum Nauki oraz innych polskich i zagranicznych instytucji. Nagradzany Nagrodą Rektora Politechniki Wrocławskiej i Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2019 został laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Należy do Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk. W 2020 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.