Niebezpieczne leki. Jak rozpoznać, że Twoje dziecko jest uzależnione? [DYŻUR Z PSYCHOLOGIEM ANN]

Data i czas rozpoczęcia 22.06.2022 • 18:00
Liczba miejsc 50

Czy w Polsce niebezpieczne leki są nadużywane? Jaką pozycję zajmujemy w tym rankingu wśród Europejczyków? Odpowiada psycholog, dr Beata Rajba.

Niebezpieczne leki, czyli o co dokładnie chodzi? Dyżur z psychologiem Ann tym razem poświęcony będzie problemowi nadużywania leków. Z badań lekarzy ze Szpitala Zdroje w Szczecinie wynika, że zauważalnym problemem jest m.in. nadużywanie szeroko znanego Paracetamolu. Niektóre leki na kaszel, zawierają substancje mogące wpływać na świadomość, a szkolni psychologowie coraz częściej odnotowują przypadki nadużywania leków psychotropowych przez młodzież. Czy jako Polacy bierzemy nadzwyczaj dużo leków na tle reszty krajów Unii Europejskiej? O tym będziemy rozmawiali w Klubie Dyskusyjnym Ann z dr Beatą Rajbą, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Niebezpieczne leki, czyli jakie?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że z wielu badań wynika, że Polacy biorą najwięcej leków i suplementów diety w całej Unii Europejskiej. Zastanawia też dlaczego częściej niż inne narody, sięgamy po alternatywne terapie onkologiczne – zastanawia się dr Beata Rajba.

Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań padną podczas spotkania na żywo w aplikacji Ann Asystent Zdrowia już 22 czerwca o godzinie 18.00 w dyżurze z psychologiem w Ann.

Zainstalują bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, aby móc wziąć udział w dyskusji. Zapisz się do webinaru w zakładce Zdrowie – Dyskusje na żywo.

Rozmowy w Klubie Dyskusyjnym Ann

W Klubie Dyskusyjnym Ann spotykamy się w każdą środę oraz czwartek o godzinie 18.00. Naszymi oraz Waszymi Gośćmi są specjaliści i praktycy wielu dziedzin. Znajdziecie tam porady i webinary dotyczące porad ginekologicznych, a także rozmowy z edukatorami seksualnymi, rozmowy z pediatrami, ortopedami, specjalistami zajmującymi się niepełnosprawnościami, seniorami, i innymi powszechnymi, a także rzadkimi schorzeniami.

Na naszej stronie interetowej możecie jedynie znaleźć skróty z tych rozmów, całe webinary są możliwe do odsłuchania i obejrzenia jedynie dla zarejestrowanych Użytkowników aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji.

Zainstaluj Ann Asystent Zdrowia, aby w pełni wykorzystywać jej możliwości lub znajdź nas na FB i stamtąd pobierz link do spotkań w Klubie Dyskusyjnym.

Jeszcze do wakacji możesz spróbować zalogować się także przez ZOOM pod linkiem: https://zoom.us/s/86753289925 oraz przy użyciu hasła: 1@*PP_N4Ud

Zaczynamy w środę 22 czerwca punktualnie o 18.00!

Szpital Zdroje w Szczecinie alarmuje

Pod koniec maja liczba przyjętych w 2022 roku do Szpitala Zdroje w Szczecinie do Kliniki Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć pacjentów wymagających leczenia z powodu zatrucia lekami i innymi substancjami toksycznymi osiągnęła poziom odpowiadający wszystkim pacjentom hospitalizowanym z tego powodu w ciągu całego 2020 roku. Maj był rekordowym pod tym względem miesiącem w historii oddziału. Spośród 160. leczonych tu wówczas pacjentów aż 46. trafiło z powodu celowego zatrucia – głównie popularnymi, ogólnodostępnymi lekami zawierającymi paracetamol – czytamy w informacji przesłanej z biura prasowego szpitala.

Od pewnego czasu nasi specjaliści apelują do nastolatków oraz do ich opiekunów o rozsądek, rozwagę, uświadamiają, jak niebezpieczne i dramatyczne skutki dla zdrowia i życia może mieć przedawkowanie tych popularnych leków. Dotychczas, dzięki szybkiej reakcji samych nastolatków lub ich bliskich specjalistom ze szpitala „Zdroje” udawało się na czas udzielić im odpowiedniej pomocy. Niestety, w maju trafiła do kliniki nastoletnia pacjentka, która zbyt późno zgłosiła się do szpitala. Pediatrzy ze „Zdrojów” nie byli w stanie już  jej pomóc.  Dziewczyna w ciężkim stanie przekazana została transportem lotniczym do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie przeprowadzono u niej przeszczep wątroby.

O wzrastającej liczbie młodzieży świadomie przyjmującej leki w ilościach zagrażających życiu informujemy od dłuższego czasu. Ostatnio zjawisko to przybrało jeszcze bardziej na sile – alarmują lekarze ze Szczecina.

leki przeciwbólowe, niebezpieczne leki
Fot. Rawpixel.com / Adobe Free Stock
Więcej
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.