Sobótka biegową stolicą Polski 2022! Maraton Wrocławski pobiegnie spod Ślęży?

Data i czas rozpoczęcia 07.01.2022 • 15:00
Liczba miejsc 5

Sobótka, niewielka miejscowość u podnóży Ślęży gości co roku tysiące biegaczy z całej Polski. 15 stycznia 2022 rusza Zimowy Górski Maraton Ślężański!

Dla wielu biegaczy początek przymrozków to koniec sezonu na sportowe buty. Sobótka, niewielka miejscowość u podnóży Ślęży udowadnia, że wcale tak być nie musi. Do biegania zimą potrzeba dobrych butów, najlepiej minimum o numer większych, by bez problemu zmieściły się w nie grubsze skarpety. Przyda się także czapka, porządny komin i coś ciepłego do picia w trasie. Swoje możliwości można będzie sprawdzić już 15 stycznia 2022, kiedy ruszy 7. Górski Zimowy Maraton i Półmaraton Ślężański. W przeddzień tej imprezy rozmawialiśmy z prezesem Klubu Biegacza w Sobótce, Przemysławem Demkowem.

Sobótka dla biegaczy nawet zimą!

Piotr Kaszuwara, Klub Dyskusyjny Ann: Te zimowe biegi to rzeczywiście koniec sezonu biegowego? Dla Pana to frajda? Mróz jakoś pomaga?

Przemysław Demków, Klub Biegacza w Sobótce: Zawodów w zimie, rzeczywiście odbywa się dużo mniej. Jest to dobry czas by przygotować się do nadchodzącego sezonu. Ale zima to absolutnie nie jest czas, aby siedzieć w fotelu przed telewizorem. Ja uwielbiam biegać zimą, nawet bardziej niż w lecie. Pamiętam taki Półmaraton Ślężański wiosną, gdy było około 20 stopni. Biegacze wiedzą, że to jest już za dużo, żeby osiągać dobre wyniki. Innym razem, o tej samej porze roku było -11 stopni i biegło się dużo przyjemniej.

A zima to dobry czas, żeby zaczynać przygodę z bieganiem?

Trzeba się cieplej ubrać i normalnie iść na trening. Pora roku nie gra roli. Wiadomo, że trzeba zaczynać powoli, delikatnie, nie rzucać się od razu na niewiadomo co. Do maratonu, czy półmaratonu trzeba bardzo dobrze się przygotować.

7. Zimowy Górski Maraton Ślężański już 15 stycznia 2022 roku! Zaprasza aplikacja Ann, jeden ze sponsorów zawodów.

Maraton zimowy w Sobótce na Dolnym Śląsku

Czyli na 15 stycznia raczej można się nie wyrobić. Bo to wtedy rozpoczyna się 7. Zimowy Górski Maraton i Półmaraton Ślężański.

Może być trochę mało czasu, ale mamy jeszcze sporo miejsc. W sumie jesteśmy gotowi na kilkaset osób. Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygotowania i budowanie formy, zapraszamy w marcu na pierwszy wiosenny maraton i półmaraton, a później Bieg Kreta, w kwietniu, tylko dla najwytrwalszych.

No właśnie, bo o ile w półmaratonach, czy maratonach udział może wziąć każdy i zapisać się każdy, to do Biegu Kreta jest rekrutacja. Na 377 kilometrowej, hardcorowej trasie biegnie zaledwie 10 zawodników.

Dokładnie. To bardzo wymagająca trasa i rzeczywiście prowadzimy specjalną rekrutację. Do tej najbliższej 8. edycji zgłosiło się już 30 osób, wybierzemy 10 najlepszych, a wielu z nich i tak nie ukończy Biegu Kreta. To zaledwie 100 godzin na pokonanie blisko 400 kilometrów. Niektórzy zawodnicy śpią po godzinę lub dwie, żeby zmieścić się w czasie.

Trasy nie opracowaliście Wy.

To prawda. To stare trasy studenckie, które raczej były konstruowane z myślą o długich marszach. Przez 40 lat nikomu nie udało się przebiec całości tych trzech szlaków tworzących tzw. Trójkąt Sudecki w mniej niż 100 godzin. Dziś rekordy sięgają już 85 godzin. Z roku na rok jest lepiej.

Ciekawe, gdzie jest granica wytrzymałości człowieka i co się czuje po ukończeniu takiego biegu?

Całą rozmowę z Przemysławem Demkowem znajdziecie bezpłatnie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Znajdź więcej ciekawych rozmów w aplikacji Ann Asystent Zdrowia:

Więcej
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *