Jak przygotować się do pierwszej wżyciu wizyty u ginekologa, aby nie była stresującym wydarzeniem. Odpowiada ginekolog Małgorzata Kamińska.
Nastolatki jak ognia unikają tematu wizyty u ginekologa. Już samo słowo „ginekolog” często wywołuje przerażenie. Dlatego pierwsza wizyta u ginekologa odbywa się często zbyt późno. Wiele z nich wybiera się do lekarza nie jako nastolatka a już jako młoda kobieta. Badania ginekologiczne, szczególnie po raz pierwszy, są bardzo stresującym i wstydliwym wydarzeniem dla młodych dziewcząt. Ale czy rzeczywiście trzeba się ich obawiać? Może nie taki ginekolog straszny jak go malują? Zwłaszcza gdy się go bliżej pozna.
W klubie dyskusyjnym w imieniu nastolatek pytamy specjalistę:
- Kiedy najlepiej wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa ?
- Czy trzeba się specjalnie przygotować?
- Do kogo wybrać się na pierwsze badanie? Wybrać lekarza kobietę czy mężczyznę?
- Czy badania ginekologiczne są bolesne?
Na te i wiele innych nurtujących i ważnych nastoletnich pytań odpowiada lek. med. Małgorzata Kamińska – specjalista ginekolog z SPZOZ w Augustowie.
Kiedy nastolatka powinna wybrać się do ginekologa?
Agnieszka Kryszpin, Wirtualny Klub Medyczny Ann: Dziewczęta odkładają „na kiedyś” swoją pierwszą wizytę u ginekologa. Każda oczywiście ma swój ważny powód. Kiedy nastolatka powinna po raz pierwszy odwiedzać gabinet ginekologiczny i dlaczego?
lek. med. Małgorzata Kamińska, specjalista ginekolog, SPZOZ w Augustowie: Nastolatki z pokolenia, które w tej chwili obserwujemy, zaczynają miesiączkować najczęściej między 12 a 14 rokiem życia. Mniej więcej 80% dziewcząt w tym wieku ma swoją pierwszą miesiączkę. W tym przedziale wiekowym dziewczęta są szczególnie zaniepokojone.
Kiedy powinna pójść do ginekologa i jeśli nie ma istotnych powodów? Kiedy miesiączka nie wystąpiła jeszcze do 14 roku życia. Jeśli tej miesiączki nadal nie ma, to jest.
To powód, dla którego powinna pójść do ginekologa. Bardzo często te młode dziewczęta pytają o to, czy te miesiączki muszą być regularne. Początkowo, w ciągu pierwszego roku miesiączkowania, nie muszą być regularne. Mogą być. Ale ten cykl się formuje dla każdej dziewczyny troszkę inaczej. Krwawienia jako takie, nie mogą trwać dłużej niż 7 dni.
Jeśli krwawienie, nawet mierne niewielkie, przekracza ten limit siedmiodniowy to jest już następny powód by pójść do ginekologa. I dowiedzieć się czy to jest problem ginekologiczny, czy to jest problem ogólnoustrojowy. Te młode dziewczęta często też chorują i same schorzenia przewlekłe bądź też nawracające infekcje mogą rozregulować ten wczesny okres miesiączkowania.
Jeśli natomiast, nic się nie dzieje niepokojącego w sensie takim, że mamy miesiączki dość regularne, nie przekraczające tych 7 dni – to taka nastolatka obowiązkowo powinna pójść do ginekologa przed rozpoczęciem współżycia
Natomiast wtedy, kiedy się nic nie dzieje i nie planujemy tego współżycia w najbliższym okresie, to powinna po 15 roku życia być u ginekologa.
Jak umówić się na wizytę do ginekologa? To proste.
Wiemy już kiedy, to teraz powiedzmy młodym dziewczętom, jak umówić się na taką wizytę? Czy potrzebne jest skierowanie?
Nie. Ginekolog i cała nasza dyscyplina nie wymaga skierowań tak do poradni ginekologicznej, jak również do oddziału. Nie potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego bądź też od innego lekarza.
Od tego, jak będzie wyglądała ta pierwsza wizyta zależy na pewno jak potem będzie kobieta traktowała takie wizyty u ginekologów, czy jak coś normalnego? Czy jak takie trochę zło konieczne. Tu nasuwa się kolejne ważne w przypadku tych młodych dziewcząt pytanie: kogo wybrać kobietę czy mężczyznę, do którego z lekarzy pójść?
Nie ma tu w zasadzie takiego jednego rozwiązania. Zasadniczo to mamy, że tak powiem uczestniczą w wyborze ginekologa. I chyba mamy tych nastolatek bardziej sugerowałoby wybranie kobiety na tę pierwszą wizytę. I tak jest ogromnie stresująca, ta pierwsza wizyta i bardzo krępująca. A to tego bardzo obarczona jakimiś takimi legendami o tym, co to się tam będzie dział.
Więc wydaje mi się, że kobieta, która sama miała ten okres za sobą, czyli sama przeżyła swoje pierwsze miesiączkowania te kłopoty wydaje się, że to jest lepszy wybór, aczkolwiek nie można powiedzieć, że koledzy, ginekolodzy, mężczyźni nie jest to właściwy adres da młodej dziewczyny.
To zależy od każdego z nas. Tu niestety nie ma jednego słusznego wyboru.
Jeśli młode dziewczęta rozmawiają między sobą lub mają jakąś zaufaną osobę u której mogą zasięgnąć opinii, to warto z tego skorzystać.
Do ginekologa nie musisz iść z mamą.
Szesnastolatka miesiączkuje, ma pewne dolegliwości a jej mama nie widzi potrzeby, żeby z nią do lekarza pójść. Co taka nastolatka ma zrobić? Czy jednak mimo wszystko zgłosić się do lekarza i zostanie przyjęta?
16 latki mają niepełne prawa jeszcze. Ale jej prawo i jej opinia jest bardzo poważnie przez nas brana pod uwagę.
Taka nastolatka, która nie chce przyjść z mamą, bo nie ma dobrych relacji z tą matką, powinna przyjść z dorosłym znaczy pełnoletnim opiekunem. Opiekunem w cudzysłowie, bo może być to koleżanka, może być to starsza siostra, może być to kuzynka. Ktoś pełnoletni.
Jeśli taka szesnastolatka czy piętnastolatka nie życzy sobie, żeby mama była w czasie tego badania to prawnie jest to powiedziane, że ma być druga osoba. Czyli może być to pani położna, z którą się pracuje. Szesnastolatki, jeżeli sobie tego nie życzą, to ja mogę je badać bez obecności mamy czy tego opiekuna. Jakkolwiek po skończonej wizycie, zapraszam mamę i omawiamy jej problemy zdrowotne.
Najpierw lekarz rozmawia z młodą pacjentką. Wszystko po to by rozładować stres.
Bardzo ważna jest ta atmosfera. Możemy powiedzieć nastolatkom, żeby się nie obawiały, że na pewno specjalista wyczuje, że są przerażone i spróbuje rozładować tę sytuację w jakiś sposób.
Kiedy nastolatka wchodzi, to my widzimy, że jest tak zestresowana, że nawet patrzy w oczy, że ucieka oczyma gdzieś tam po ścianach. Ma zaciśnięte dłonie. Ta mowa ciała mówi nam, że dziewczyna jest przerażona.
I wtedy zaczynamy rozmowę. Zupełnie taką nie od tematów ginekologicznych. To na początek. Zyskujemy czas, żeby młoda pacjentka mogła troszeczkę się odprężyć. Na tyle, ile to możliwe. Aby wtedy, kiedy przejdziemy do tematów stricte ginekologicznych, mogła jakoś spokojnie o tym mówić. Mogła siebie wydobyć cokolwiek. My pokazujemy spokój i przede wszystkim nie spieszymy się.
Jak już zyskaliśmy jakieś porozumienie między sobą takie, że możemy na siebie popatrzeć, ja zwykle opowiadam jak pierwsza wizyta będzie wyglądać… [dalszą część rozmowy znajdziecie za darmo w aplikacji Ann Asystent Zdrowia]
Znajdź więcej ciekawych materiałów w aplikacji Ann:
- Ginekolog odpowiada na pytania, których wstydzisz się zadać [ROZMOWA]
- Mięśnie Kegla: warto ćwiczyć i poczuć intymną satysfakcję
- Ginekolog odpowiada na pytania, których wstydzisz się zadać [ROZMOWA]
