Wirus RSV u małych dzieci może powodować bardzo groźne zapalenie oskrzelików, trudności z jedzeniem czy z oddychaniem.
Choć kiedy słyszymy słowo wirus – to od razu przychodzi nam do głowy COVID-19, to sezon zachorowań z powodu rotawirusów i wirusa RSV także jest w pełni. Zakażenie rotawirusem najczęściej wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami żołądkowymi, kojarzy z zamykanymi szkołami, plagą zachorowań wśród dzieci, a później ich rodziców, czy dziadków. U małych dzieci może jednak powodować bardzo groźne zapalenie oskrzelików, trudności z jedzeniem czy z oddychaniem.
Skąd tyle chorych w czasach ultra sterylizacji? Kto jest narażony na zakażenie tymi drobnoustrojami i jak się przed nimi chronić? O to pytamy lekarza z pierwszej linii frontu w walce z niemal każdym wirusem, czyli zastępczynię kierownika SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie – Dr Katarzynę Hrnciar.
Wirus RSV bardzo groźny dla dzieci poniżej 2 lat!
Piotr Kaszuwara, Ann Asystent Zdrowia: Koronawirus to wciąż temat numer jeden, ale nie tylko on spędza sen z powiek rodzicom i lekarzom. Od kilku miesięcy coraz więcej słyszymy o pladze zachorowań na wirusa RSV u dzieci.
Dr Katarzyna Hrnciar, USD w Krakowie: Rotawirus, wirus RSV i inne wirusy powodujące choroby układu pokarmowego były z nami zawsze. W poprzednim sezonie jesienno-zimowym zachorowań mieliśmy mniej, ponieważ mieliśmy lockdown. Dzięki temu nie odnotowaliśmy praktycznie żadnego przypadku wirusa RSV. Natomiast w tym roku zakażenia wirusem RSV pojawiły się wcześniej i sezon trwa dłużej.
To znaczy, że przed nami jeszcze więcej zachorowań?
Trudno powiedzieć. Zazwyczaj fala zakażeń wirusem RSV pojawiała się wraz z nadejściem zimy. W tym roku zaczęło się już w sierpniu. Teraz zakażeń jest trochę mniej, ale nadal są.
Trudności w oddychaniu u dziecka? To może być wirus RSV
A czym w ogóle jest wirusa RSV? Jak go rozpoznać po objawach?
Krótko mówiąc, wirus RSV to jeden z wirusów, które powodują przeziębienie. U osób dorosłych powoduje on katar, drapanie w gardle, ból gardła. Jest natomiast niezmiernie groźny dla dzieci małych, dla dzieci poniżej drugiego roku życia. Najpierw pojawia się katar, zapchany nosek, trudności w karmieniu. Po kilku dniach stan się często pogarsza. Pojawiają się trudności w oddychaniu, duszność, ponieważ wirus przechodzi na dolne drogi oddechowe.
Ile trwa taka infekcja?
Około 10, do 14 dni. Dzieci mogą w tym czasie mieć trudności z jedzeniem, mogą mieć zmniejszoną saturację i wymagać pilnej opieki szpitalnej. W tym roku obserwujemy, że nawet dzieci starsze chorują tak samo intensywnie jak młodsze. Taką typową chorobą wywoływaną przez wirusa RSV jest zapalenie oskrzelików.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zainstaluj darmową aplikację Ann Asystent Zdrowia i zobacz bezpłatnie całą rozmowę z dr Katarzyną Hrnciar z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.