Stres nie zawsze musi nas paraliżować. „Terapia szokowa czasami jest kluczowa”

Stres to uczucie, które towarzyszy nam praktycznie przez całe życie. Spora grupa osób uważa, że stres jest zjawiskiem typowym w tych trudnych, dzisiejszych czasach. Warto jednak pamiętać, że to uczucie towarzyszy ludziom praktycznie od zarania dziejów. Długotrwałe uczucie stresu doprowadza do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, które objawiają się depresją, nerwicą czy też chorobą somatyczną. Jak skutecznie walczyć ze stresem? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Stres – jak zdefiniować to uczucie?

W internecie można spotkać się z wieloma definicjami stresu, które często są zupełnie niespójne. O definicję stresu zapytaliśmy więc panią psycholog Joannę Kasprzycką, która na co dzień prowadzi swój własny gabinet jako psychoterapeuta.

– Stres definiuje się najczęściej na trzy sposoby. Przede wszystkim jest to bodziec, który pochodzi z zewnątrz naszego organizmu i wywiera na niego realny wpływ. Druga definicja można powiedzieć, że odnosi się do reakcji osoby na dane sytuacje. Ludzie na stres reagują bowiem w bardzo zróżnicowany sposób, wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego człowieka. Niektóre osoby stres mobilizuje, a inne bardziej demobilizuje. Trzecia definicja stresu mówi o tym uczuciu, jako relacji pomiędzy tym, co przychodzi do nas z zewnątrz a reakcją organizmu. W takich przypadkach stres to na przykład kłótnia z małżonkiem i to jak na nią zareagujemy – tłumaczy psycholog Kasprzycka.

Dużo ludzi skarży się na stres związany z pracą zawodową. Czy stres w pracy zawsze negatywnie na nas oddziaływuje?

– To wszystko zależy tak naprawdę od naszego zawodu. U sportowców na przykład stres przeważnie jest dobrym motywatorem, który pozwala skupić się na najważniejszych rzeczach. Stres zatem nie zawsze musi nas paraliżować. Jeśli jednak sobie z nim nie radzimy, to w dłuższej perspektywie czasu może to doprowadzić do znacznego obniżenia naszych możliwości – czy to psychicznych, czy to fizycznych. Przewlekły stres, również ten wywołany pracą, może doprowadzić nawet do zawału serca czy do uzależnień, dlatego też warto szybko zdać sobie sprawę z wagi tego problemu – uważa pani psycholog.

Jak sobie radzić ze stresem?

No dobrze, wiecie już jakie negatywne skutki wiąże ze sobą pernamentne odczuwanie stresu, to teraz przejdźmy może do kolejnego tematu. Kolejnym pytaniem, jakie zadaliśmy psycholog Kasprzyckiej było zapytanie o pierwsze objawy, które świadczą o przewlekłym stresie w pracy.

– Tak naprawdę pierwszym niepokojącym sygnałem mogą być wiadomości od naszych bliskich. Jeśli usłyszymy od kogoś, że jesteśmy bardzo zestresowani lub dziwnie się zachowujemy, to nie można tego typu sygnałów pod żadnym pozorem bagatelizować. Powodem do niepokoju w takich sytuacjach może być też sięganie po używki czy też nadużywanie leków. Jeśli zauważymy, że coraz częściej sięgamy po bodźce zewnętrzne w celu poprawy naszego nastroju, to już wtedy powinna zapalić nam się czerwona lampka – podkreśla psycholog.

Czy istnieją zatem jakieś skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem i czy nadmierny stres w naszej codziennej pracy można jakoś opanować?

– Oczywiście, tylko musimy podjąć radykalne kroki. Terapia szokowa w takich sytuacjach jest kluczowa. Jeśli nasza praca sprawia nam codziennie dużo stresu, to wydaje się, że warto pomyśleć o jej zmianie, niż o walczeniu ze sobą. W sytuacjach, w których narzekamy na nadmierny stres nie wolno się zamykać przed innymi. Rozmowa z najbliższym otoczeniem o stresie może być bardzo pomocna. W walce ze stresem polecam szczególnie ćwiczenie o nazwie „448”. Polega ono na tym, że biorąc wdech musimy policzyć sobie do czterech, wstrzymać powietrze ponownie licząc do czterech i wypuszczać powietrze licząc do ośmiu. To niezwykle skuteczne ćwiczenie w walce z obniżeniem poziomu stresu. Nie znam osoby, której by nie pomogło! – radzi psycholog Kasprzycka.

Dowiedz się więcej z Wirtualnego Klubu Medycznego:

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *