Oparzenia słoneczne – jak chronić skórę i co robić gdy boli i piecze? [WIDEO]

Po zimowej szarości i chłodach, większość z nas łapie każdą chwilę w promieniach słońca. Poza poprawą nastroju i tym dobroczynnym działaniem na nasz organizm, słońce ma też tę ciemniejszą stronę. Pierwsze złe skutki jakie odczujemy po zbyt długiej ekspozycji na słoneczne promienie – to oparzenia słoneczne. Bolesne i niestety niebezpieczne. Szczególnie w przypadku dzieci. O tym jak chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi, co robić gdy boli i piecze oraz dlaczego skutki oparzenia słonecznego mogą być dla nas niebezpieczne mówi dr hab. n. med. Joanna Bartosińska – prof. UM, dermatolog Zakład Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Przebywanie w cieniu nie gwarantuje ochrony przed oparzeniami słonecznymi. Przez liście drzew dociera bardzo dużo promieniowania UV. 
  • Na promieniowanie ultrafioletowe wrażliwe są oczy. Szczególnie oczy dzieci. Brak zabezpieczenia oczu przed promieniowaniem UV może prowadzić do zaćmy. 
  • Na poważne skutki oparzeń słonecznych narażone są małżowiny uszne. Konsekwencje mogą pojawić się nawet po 20 latach.  
  • Nie ma bezpiecznej dawki promieniowania UV. Niezbędna jest ochrona skóry odpowiednimi filtrami. Jak dobrać krem z filtrem? 
  • Kilka oparzeń słonecznych w dzieciństwie , dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka skóry – najbardziej złośliwego nowotworu.  
Jak skutecznie zabezpieczyć skórę przed oparzeniami słonecznymi? Zobacz całą rozmowę w bezpłatnej aplikacji Ann.

Oparzenie słoneczne nie pojawia się od razu 

Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia: Czy oparzenie słoneczne poczujemy od razu? Już po kilkudziesięciu minutach przebywania na słońcu?  

prof. UM dr hab. n. med. Joanna Bartosińska, UM w Lublinie: Jesteśmy na plaży, nie pojawia się żaden rumień. On się pojawi dopiero po wielu godzinach. Gdy boli i piecze już jest za późno. Wtedy już musimy leczyć skutki. Tu już nie ma mowy o profilaktyce. Wtedy już jest i leczenie skutków działania promieniowania ultrafioletowego, których nie da się cofnąć. 

oparzenia słoneczne
fot. Shutterstock

Oparzenia słoneczne szczególnie niebezpieczne dla dzieci

Oparzenia słoneczne w dzieciństwie są najbardziej niebezpieczne. Są jednym z czynników ryzyka rozwoju czerniaka, czyli najniebezpieczniejszego nowotworu złośliwego skóry. Wystąpienie kilku takich oparzeń słonecznych w dzieciństwie, nawet dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka skóry. 

oparzenia słoneczne
fot. Shutterstock

Jak odpowiednio dobrać skuteczną ochronę skóry dziecka i osoby dorosłej? 

Obejrzyj całą rozmowę wideo i dowiedz się więcej o oparzeniach słonecznych w bezpłatnej aplikacji Ann

Więcej ciekawych rozmów ze specjalistami w Ann:

Co robić gdy skóra jest poparzona słońcem? Zobacz całą rozmowę wideo ze specjalistą w bezpłatnej aplikacji Ann.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *