Medycyna na Harvardzie! Jak się dostać na studia w Stanach? [PORADNIK ANN]

Harvard jest najbardziej znanym prywatnym uniwersytetem na świecie. Dostanie się do prestiżowej Harvard Medical School byłoby spełnieniem marzeń większości przyszłych medyków. I chociaż ten Uniwersytet ma bardzo wysoki wskaźnik akceptacji, to jednak medycyna na Harvardzie jest możliwa! W Ann tłumaczymy, jak dostać się na studia w Stanach Zjednoczonych.

Medycyna na Harvardzie: jak dostać się na studia?

  • Jak dostać się na studia na Harvardzie? Wskaźnik akceptacji na studia w Harvard Medical School wynosi dziś średnio 3.5%.
  • Kiedy rozpoczyna się rekrutacja? Komisja rekrutacyjna obraduje w okresie od stycznia do marca.
  • Liczą się cechy osobiste i charakter. Dość często zwraca się też uwagę czy ktoś z przodków kandydata studiował na Harvardzie. Jednakże nie jest to decydujące.
  • Medycyna na Harvardzie: Jakie koszty? Harvard jest jednym z pięciu uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, które oferują stypendia need-blind.
  • Czytaj dalej w artykule w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.
Cała treść poradnika Ann dostępna wyłącznie dla zarejestrowanych Użytkowników bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Do pobrania w Google Play i App Store.

Uniwersytet Harvarda powstał w 1636 r. jako Harvard College i  jest najstarszą uczelnią w Stanach. Swojej nazwie Uniwersytet zawdzięcza purytańskiemu duchownemu — Johnowi Harvardowi — który był pierwszym darczyńcą uczelni. Wskaźnik akceptacji na studia w Harvard Medical School wynosi dziś średnio 3.5%. Nie jest więc łatwo i trzeba być wytrwałym. Co zrobić by się tam dostać? Oto kilka praktycznych porad.

Jak dostać się na studia na Harvardzie? Co roku takie pytanie zadają sobie tysięcy ambitnych licealistów z całego świata. Renoma Uniwersytetu wśród potencjalnych kandydatów, ale także wśród kadry naukowej jest ogromna.

Aplikację na Harvard należy złożyć na prawie rok przed planowanym podjęciem studiów. Warunkiem dostania się na studia są bardzo wysokie wyniki SAT.

Egzamin SAT (Scholastic Achievement Test) jest to test oceniający wiedzę przedmiotową. Jest to egzamin pisemny, składający się z 4 części: czytanie ze zrozumieniem, pisanie – gramatyka i użycie, a także matematyka – algebra, rozwiązywanie problemów, analiza danych, wstęp do zaawansowanej matematyki, geometrii, trygonometrii i wstępnego rachunku różniczkowego. Ostatnią częścią egzaminu jest esej. I chociaż w ostatnich latach Harvard nie wymaga już od kandydatów napisania eseju SAT, można napisać go opcjonalnie. W eseju należy odpowiedzieć na dwa pytania na 150 słów, aby pokazać komisji rekrutacyjnej kim jesteś i co oferujesz uniwersytetowi stając się jego częścią. Średni wynik SAT na Harvardzie to 1550/1600 punktów.

Należy załączyć też uzupełniony system Common Application, przetłumaczony na język angielski transkryptu ocen, listę zajęć dodatkowych, jak również rekomendacje od min. dwóch nauczycieli.

W Harvard Med School nie ma określonej liczby studentów na studiach licencjackich. Warto jednak podkreślić, że kandydaci, którzy ukończyli naukę, nie mają pierwszeństwa przed tymi, którzy specjalizowali się w innych dyscyplinach. Co ciekawe, na Harvardzie kierunek wybiera się dopiero na drugim roku.

Kiedy rozpoczyna się rekrutacja?

Standardowym terminem rozpoczęcia rekrytacji na Harvard jest maj poprzedzający rok, kiedy student zaczynałby studia. Komisja rekrutacyjna obraduje w okresie od stycznia do marca i wybiera najbardziej obiecujących jej zdaniem kandydatów. Wszystkie decyzje dotyczące przyjęć są wysyłane pocztą elektroniczną w tym samym dniu. Niezależnie od tego, czy kandydaci zostaną przyjęci, odrzuceni, czy też oczekują na liście oczekujących. Miejsce na uniwersytecie jest średnio oferowane co dwudziestemu kandydatowi i niestety dla pretendentów zmniejsza się z roku na rok. W tym roku tylko jedna osoba z Polski dostała się na studia na Harvardzie.

Więcej artykułów znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

Liczą się cechy osobiste i charakter

Na Harvardzie kandydaci są oceniani według kilku kryteriów: zaangażowanie w działalność społecznościową, cechy osobiste i charakter, jak również szczególne talenty i zainteresowania oraz potencjał przywódczy. Dość często zwraca się też uwagę czy ktoś z przodków kandydata studiował na Harvardzie. Jednakże nie jest to decydujące.

Komisja Rekrutacyjna przyjmuje całościowe podejście do oceny wniosków. Dlatego właśnie nie sprawdzają wstępnie aplikacji. Ponadto wszyscy kandydaci, którzy złożą wniosek AMCAS i wyznaczą Harvard Medical School, otrzymają wniosek szkoły średniej. Ponadto termin złożenia lub wypełnienia wniosku nie wpłynie na szanse wnioskodawcy na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Pod warunkiem, że wszystkie materiały aplikacyjne zostaną dostarczone przed ostatecznym terminem.

W Harvard Medical School studenci mogą realizować swoje indywidualne zainteresowania, a także znaleźć swoje powołanie i odkryć, jak mogą zmienić strukturę medycyny, nauki i całego społeczeństwa.

Medycyna na Harvardzie: Jakie koszty?

Harvard jest jednym z pięciu uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, które oferują stypendia need-blind. Oznacza to, iż komisja w czasie rekrutacji nie bierze pod uwagę możliwości finansowe przyszłego studenta, czyli wniesienia opłaty wysokości 70 000 dolarów za każdy rok studiów.

Jeżeli kandydat dostał się na studia, a roczny dochód jego rodziny nie przewyższa 65 tysięcy dolarów, wszystkie jego wydatki, m.in. czesne, zakwaterowanie, wyżywienie, książki, pokryje uczelnia. Ponadto połowa studentów Harvardu otrzymuje jakąś pomoc finansową. Należy zaznaczyć, że pomoc finansowa nie jest uzależniona od obywatelstwa studenta – Uniwersytet pomaga zarówno uczniom z USA, jak i studentom zagranicznym.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *