Joga w powietrzu: równowaga dla ciała i ducha

Coraz więcej badań potwierdza korzyści płynące z jogi dla zdrowia psychicznego. Joga zmniejsza napięcie mięśni, łagodzi stres, a także wyostrza uwagę oraz koncentrację. W ostatnim czasie coraz bardziej jednak zyskuje popularność inna odmiana tej aktywności – joga w powietrzu. Na czym ona polega i jakie niesie korzyści?

Joga w powietrzu to połączenie rożnych dyscyplin sportowych

Joga w powietrzu, czyli aerial joga jest stosunkowo nową techniką. Lączy ona w sobie jogę, pilates, stretching, a także elementy tańca w powietrzu. Uważa się, że aerial joga pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w 2006 roku, kiedy to Michelle Dortignac – akrobatka i tancerka, zaczęła trenować jogę w hamakach. Chociaż tak naprawdę joga w powietrzu stała się znana po Ceremonii Zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 roku, kiedy to pokazano choreografię taneczną z elementami aerial jogi na żywo.

Joga w powietrzu: czym jest?

Tak naprawdę w dzisiejszym świecie joga ma bardzo wiele definicji. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dla każdego znaczy ona co innego. Dla mnie joga jest nauką o równowadze w życiu oraz połączeniu umysłu z ciałem. Ona oczyszcza ciało fizyczne, a także prowadzi do oczyszczenia umysłu. Nie są to tylko ćwiczenia fizyczne. Dzięki praktyce jesteśmy bardziej świadome swoich potrzeb i emocji, wiemy, co czujemy i czego potrzebujemymówi Katarzyna Kamińska, trener jogi w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

Aerial joga to joga w powietrzu. Ćwiczenia wykonuje się z użyciem specjalnego materiału, który potocznie nazywany jest chustą lub szarfą do jogi, natomiast bardziej prawidłowa nazwa – hamak. Użycie hamaku w trakcie zajęć pomaga przy rozluźnieniu, pozwala na rozciągnięcie. Jak również odciąża ciało w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Air joga: jak wyglądają zajęcia?

Pierwsze zajęcie dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z jogą w powietrzu polega na oswajaniu się z chustą i wyzbyciu się lęku przed przeniesieniem ciężaru całego ciała na hamak. Na każdych zajęciach pierwsze ćwiczenia wykonuje się w kontakcie z podłogą. Polegają one głównie na rozgrzaniu i rozciągnięciu mięśni. Są to między innymi krążenia tułowia i skłony. Dopiero w następnej części zajęć ćwiczący przechodzą do pozycji, w których ciężar ciała przenoszony jest całkowicie na hamak.

Joga w powietrzu dobra nie tylko dla ciała, ale i dla ducha

Joga w powietrzu jest dla każdego. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób z nadwagą, którym użycie chusty odciąży kręgosłup i stawy.

Joga jest dla każdego, kto ma przekonanie do tego, żeby ją praktykować. Należy jednak wziąć pod uwagę kondycję fizyczną i zdrowotną. Odpowiednie zajęcia jogi skierowane do odpowiedniej grupy mogą uczynić wiele dobrego i pomóc w usprawnieniu twojego ciała. Warto pamiętać, że instruktor nie jest lekarzem i jeśli mamy jakieś wątpliwości zdrowotne, należy przed zajęciami udać się do specjalisty – podkreśla trenerka.

Joga w hamakach polecana jest osobom z różnego rodzaju wadami postawy. W znacznej mierze bazuje ona na ćwiczeniach rozciągających. Pozwala ona poszerzyć zakres ruchu i poprawia elastyczność mięśni. Dzięki odciążeniu dysków następuje regeneracja przebiegających w nich włókien nerwowych. W efekcie pozbywamy się więc bólu.

Dzięki ćwiczeniom do góry nogami poprawia się znacznie ukrwienie i dotlenienie mózgu. Ponadto polepsza się również ogólna koordynacja ruchowa. Praktyka jogi w powietrzu pomaga oczyścić umysł i uwolnić się od stresu. Co ważne, joga z użyciem chust uczy otwartości na nowe doświadczenia, dodaje odwagi.

Joga jest doskonałą metodą zapobiegania chorobom fizycznym i psychicznym. Świetnie działa ona na kręgosłup. Praktyka jogi kształtuje nawyk utrzymywania poprawnej postawy ciała. Praktykowanie jogi to również doskonały sposób na rozciągnięcie ciała i rozluźnienie napiętych mięśni. Pomaga także w leczeniu bezsenności, wpływa na mniejsze odczuwanie bólu – zaznacza w rozmowie z Ann Katarzyna Kamińska.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *