Jak skutecznie dawkować leki? Ann podpowie ci o czym musisz pamiętać

Skuteczność leczenia zależna jest nie tylko od tego, jaki preparat zostanie nam przepisany, ale również od tego, w jaki sposób będziemy go dawkować. Każdy lek niezależnie od tego czy jest to pigułka, syrop czy też krople do oczu, ma swoje skutki uboczne. Zobacz jak dawkować leki, aby cały proces leczenia przebiegł w prawidłowy sposób.

Jak dawkować leki? Przede wszystkim z głową

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób dobrać właściwy dla siebie lek. Trzeba pamiętać, że dobór właściwego preparatu zależy nie tylko od rodzaju choroby, ale też od konkretnej osoby – wieku, płci oraz wagi pacjenta. Dawka standardowa, rekomendowana przez producenta, nie zawsze jest właściwa dla każdej osoby. Każdy lekarz dlatego też dobiera dawkę danego leku indywidualnie dla każdego pacjenta. A co w przypadku leków bez recepty? W tego typu przypadkach koniecznie przed zażyciem preparatu trzeba zapoznać się dokładnie z ulotką. Pamiętajcie, by nie łączyć ze sobą leków z tej samej grupy i by nie przekraczać dziennej dawki leku. Jeśli danego dnia zażyjecie podwójną czy potrójną dawkę danego preparatu, to wcale nie sprawi to, że nagle poczujecie się lepiej. Efekt może być wręcz przeciwny do zamierzonego – w taki sposób łatwo możecie pogorszyć swój stan zdrowia. Nadmierne stężenie leku w organizmie działa bowiem trująco i stanowi olbrzymie zagrożenie dla zdrowia.

Podczas farmakoterapii bardzo ważna jest także odpowiednia pora przyjmowania leków. Niektóre leki musimy zażywać o określonych porach dniach – tak jak chociażby hormony tarczycy, które trzeba zażywać każdego dnia rano. Regularność przy przyjmowaniu leków to podstawa, ponieważ właśnie systematyczne zażywanie preparatu pozwala utrzymać odpowiednie stężenie leku we krwi. Jeśli z jakichś powodów pominąłeś dawkę danego leku, sprawdź na ulotce, co należy zrobić w takiej sytuacji. Najczęściej zalecane jest po prostu jak najszybsze przyjęcie zaległej dawki.

Jak dawkować leki przed posiłkiem?

Przy zażywaniu leków niezwykle ważne jest, aby preparaty były przez nas popijane wodą. Nie mamy tutaj jednak na myśli wody mineralnej. Przy popijaniu leków należy także unikać wszelkiego rodzaju soków czy też mleka, które utrudniają wchłanianie substancji leczniczych. Do popijania tabletek nie nadaje się także herbata, ponieważ teina, która jest w niej zawarta, wychwytuje żelazo, przez co lek nie ma szans odpowiednio się wchłonąć. Najlepszym środkiem do popijania preparatów leczniczych jest niskozmineralizowana woda o temperaturze pokojowej. Idealna będzie także zwykła przegotowana i ostudzona woda.

Gdy lekarz przepisze już nam leki, warto także zwrócić szczególną uwagę na sposób przyjmowania danego preparatu. Niektóre leki trzeba bowiem przyjmować na czczo, a inne tuż przed konsumowaniem posiłku. W przypadku leków, które należy przyjąć rano na pusty żołądek, trzeba pamiętać o tym, aby miało to miejsce minimum 30 minut przed pierwszym posiłkiem. Nie możemy zażyć tabletki i od razu ruszyć przykładowo na śniadanie. Leki, które trzeba z kolei spożyć przed posiłkiem, należy zażyć 2 godziny przed zjedzeniem posiłku.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku zażywania leków po posiłku – odstęp między jedzeniem a zażyciem leku musi wynieść minimum dwie godziny. Wielu z was zadaje sobie zapewne pytanie, dlaczego dawkowanie leku ma związek z jedzeniem. Jest tak dlatego, ponieważ niektóre produkty spożywcze znacznie zaburzają proces wchłaniania leków i powodują, że ich stężenie jest zbyt małe lub zbyt duże, co ma wpływ na pogorszenie skuteczności działania danego preparatu. Przy przyjmowaniu leków trzeba zatem bardzo uważać na to co oraz kiedy jemy i pijemy.

Czy można zakończyć leczenie, gdy poczujemy się lepiej?

Na zakończenie naszego tekstu dotyczącego dawkowania leków, warto odpowiedzieć jeszcze na często pojawiające się pytanie. Czy możemy zakończyć zażywanie leków, gdy poczujemy się lepiej? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – zdecydowanie nie! Jest to ogromny błąd, który jest bardzo często popełniany. Jeśli po kilku dniach stosowania antybiotyku poczujemy się lepiej, musimy w dalszym ciągu kontynuować naszą kurację. Niedoleczona infekcja bakteryjna potrafi bowiem po kilku dniach wrócić do nas ze zdwojoną siłą. Wszystkie leki należy brać zgodnie z zaleceniami lekarza do samego końca. Samowolka w leczeniu zazwyczaj do niczego dobrego nas nie doprowadzi.

Oszczędzaj czas i miej zdrowie swoje i Twoich najbliższych w kieszeni. Dzięki aplikacji Ann możesz mieć kontrolę nad systematycznością przyjmowania leków, wizyt lekarskich, czy też wyniki najnowszych badań, które możesz bez problemu udostępnić specjaliście.

Aplikacja Ann jest dostępna bezpłatnie w Google Play i App Store. Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji Ann wymagana jest jedynie rejestracja.

Czytaj więcej w Ann:

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny Ann

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *