Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże zregenerować się po porodzie [WYWIAD]

Poród. I co dalej? Poród to ogromny wysiłek i obciążenie dla organizmu kobiety. Przyszłe mamy mogą w internecie znaleźć mnóstwo informacji na temat tego, jak odpowiednio przygotować się do porodu. Niewiele natomiast mówi się o tym, jak zadbać o siebie i swoje ciało po porodzie, jednak świadomość kobiet wzrasta i po okresie połogu coraz częściej młode mamy udają się do gabinetu fizjoterapeuty uroginekologicznego. Co bada fizjoterapeuta uroginekologiczny? Jak wygląda badanie? Czy jest bolesne? Dlaczego każda kobieta po porodzie powinna się mu poddać? Na te pytania odpowie nam specjalista, fizjoterapeuta uroginekologiczny Paulina Mróz z gabinetu FizjoTrzyMamy.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny przed ciążą. Nie warto zwlekać z wizytą

Karolina Bielawska, Wirtualny Klub Medyczny Ann: Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo młodą dziedziną nauki. Czym się zajmuje?

Paulina Mróz: Skupia się przede wszystkim na dysfunkcjach mięśni dna miednicy. Dzięki bezinwazyjnym i bezbolesnym metodom pracy poprawia jakość życia pacjenta. Leczy różne przypadłości – od wysiłkowego nietrzymania moczu – aż po rozejście mięśnia prostego brzucha. 

Czy kobiety chętnie i świadomie korzystają z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego? Czy jest to wciąż wstydliwy temat?

Wizyty fizjoterapeutyczne w dzisiejszych czasach nie muszą kojarzyć się tylko z masażem czy terapią osób starszych. Rośnie coraz bardziej świadomość, że na różnych etapach życia można również skorzystać z pomocy terapeuty. Fizjoterapia uroginekologiczna ma na celu kompleksowość. Skierowana jest w szczególności do kobiet w okresie ciąży, w macierzyństwie, a także okresie poporodowym. 

Coraz więcej kobiet świadomie decyduje się na dziecko. Czy warto zadbać o siebie jeszcze przed zajściem w ciążę?

Już na etapie planowania rodziny lub wspomagania w klinice płodności istnieją techniki na poprawę ukrwienia, dotlenienia miednicy oraz poprawę działania układu hormonalnego i samych narządów rodnych. Wiele kobiet nie jest świadomych, że ich ciało jest nadmiernie napięte. Szczegółowy wywiad pozwala zdobyć informacje, co i jak wpływa na funkcje lub dysfunkcje miednicy. 

Ciąża nie musi oznaczać bólu! Warto o siebie zadbać

Ciąża w większości przypadków wiąże się z bólem i dyskomfortem. Dlaczego tak się dzieje?

Ciąża obciąża cały układ mięśniowo-kostny. Miednica jest centrum człowieka, jest pośrodku naszego ciała. Środek ciężkości, który się zmienia wraz z rosnącym brzuchem, nadwyręża struktury m.in więzadła, mięśnie czy powięź. Dziecko, rodząc się, przechodzi przez kanał rodny, dlatego warto przygotować maluszkowi drogę jak najlepiej. Kobiety w ciąży nie muszą, a nawet nie powinny czekać aż dolegliwości same miną. To ważne, aby przez ciążę przejść jak najmniej obciążając organizm.

Po okresie połogu, czyli zwykle po 6 tygodniach po porodzie kobieta udaje się na wizytę do ginekologa. Czy powinna odwiedzić również fizjoterapeutę uroginekologicznego?

Po porodzie, już w okresie okołopołogowym warto wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego na przegląd. Kobieta powinna być w jak najlepszym stanie zdrowia, aby móc opiekować się jak najlepiej swoim potomstwem. Wizyty fizjoterapeutyczne obejmują sprawdzenie, czy nie rozszedł się mięsień prosty brzucha, który już w ciąży można mieć pod kontrolą. Pomagamy wrócić do formy sprzed ciąży. Sprawdzamy, jak funkcjonują mięśnie dna miednicy. Stosujemy odpowiednią terapię na nietrzymanie moczu, parcie naglące czy obniżenie narządów rodnych. Nie zawsze popołogowa wizyta ginekologiczna da nam odpowiedź, czy narządy rodne nie obniżyły się oraz w jakiej kondycji są nasze mięśnie dna miednicy. Niezależnie od tego, czy poród odbył się siłami natury, czy poprzez cięcie cesarskie, nasze dno miednicy całą ciążę było nadwyrężone przez nacisk ciężarnej macicy i zmianę środka ciężkości. 

Terapia blizn może zmniejszyć dolegliwości bólowe

Bardzo często młode mamy wstydzą się blizn poporodowych i brzucha. Czy fizjoterapeuta może pomóc w tej kwestii?

Każda blizna wytwarza zrosty, które nawet dopiero po latach dają dolegliwości bólowe i zaburzają funkcję narządów np. pęcherza czy jelit. Sama blizna staje się napięta, zgrubiała. Kobieta odczuwa dolegliwości, które ograniczają komfort codziennego życia. Aby brzuch mógł wrócić do formy po porodzie, warto zacząć od sprawdzenia, czy mięsień prosty nie rozszedł się, jaka jest jakość kresy i pozostałych mięśni brzucha. Niewłaściwymi ćwiczeniami możemy to pogorszyć i efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Brzuch się powiększy, a siła mięśniowa osłabi się. Warto szerzyć świadomość, że można sobie pomóc i nie czekać na wiek menopauzalny. Dlaczego? Zmiany hormonalne przyczynią się do ponownego osłabienia funkcji dna miednicy, która już od porodu była nieprawidłowa. Bolesne miesiączki, bolesne współżycie, problemy z zajściem w ciążę, dolegliwości ciążowe oraz problemy poporodowe są możliwe do zniwelowania. Wystarczy sobie pomóc. 

Autorka: Karolina Bielawska, Wirtualny Klub Medyczny Ann

Czytaj więcej w Ann:

na zdj. Paulina Mróz / FizjoTrzyMamy

Paulina Mróz – mgr fizjoterapii, fizjoterapeutka uroginekologiczna, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej oraz kosmetycznej. Specjalizacją, a zarazem pasją jest tematyka dotycząca kobiet w ciąży, rewitalizacji poporodowej, a także wspomaganie płodności. Posiada liczne kursy w zakresie fizjoterapii w ginekologii i położnictwie, wykorzystujące techniki osteopatyczne, co potwierdzają certyfikaty. Posiada wieloletnie doświadczenie w masażach leczniczych/ terapii bólu z elementami osteopatii u kobiet w ciąży, masażach wspomagających odchudzanie oraz plastrowaniu kinesiotaping.  Prowadzi terapię z zakresu fizjoterapii mięśni dna miednicy, kompleksowej terapii dla kobiety w połogu oraz specjalistyczną terapię w rozejściu mięśnia prostego brzucha. Szkoli również z zakresu nauki masażu dla par w ciąży dotyczący masażu porodowego wraz z prądami Tens jako niefarmakologiczny sposób łagodzenia bólu porodowego.

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *