Bez względu na wiek i kondycję fizyczną: zumba jest dla każdego

Zumba już przez 20 lat podbija serca kobiet na całym świecie. A w Polsce z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega fenomen tej formy fitness?

Narodziny zumby

Zumba to zainspirowane latynoskimi rytmami połączenie dynamicznego tańca i aerobiku. Narodziła się ona w Kolumbii zupełnie przypadkowo. Kolumbijczyk Alberto ‘Beto’ Perez, tancerz i instruktor fitness, pewnego dnia, idąc na trening, zapomniał zabrać na swoje zajęcia z aerobicu płyty z muzyką. Miał przy sobie tylko taśmy z muzyką latynoską, do której poprowadził pierwsze zaimprowizowane taneczne zajęcia fitness. Prowadząc trening, trener starał się harmonijnie dopasować go do muzyki. Wkrótce Beto przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 2001 powstała Zumba Fitness, czyli fitness, promujący wymyśloną przez Beto formę.

Zumba: jak wyglądają zajęcia?

Zwykle trening dzieli się na trzy etapy: rozgrzewka, część główna – taneczna oraz krótki stretching na koniec. Podczas zajęć osoby uczestniczące naśladują ruchy instruktora, starają się powtórzyć za nim choreografię.

Nie należy się martwić, jeżeli dołączysz do grupy później, niż inni. Podczas zajęć nie musisz tylko i wyłącznie naśladować instruktora. Zawsze można interpretować muzykę i taniec na własny sposób. Na zajęciach mamy niesamowity klimat. Ten klimat i latynoamerykańskie rytmy powodują, że nikt nie może zostać obojętny i zaczyna tańczyć w rytm muzyki  – wyjaśnia Alina Korniyec, instruktorka Zumby.

Zumba Gold, czyli rodzaje treningu

Istnieje kilka rodzajów zumby – dlatego każdy może znaleźć taką formę tej aktywności, która będzie mu najbardziej odpowiadać. Najbardziej popularny jest trening klasyczny, czyli Zumba Basic. Są to zajęcia dla osób z przeciętną sprawnością fizyczną. W programie elementy tańców latynoamerykańskich. Kolejnym rodzajem jest zumba kontynentalna. Trening ten wyróżnia się tym, iż ruchy są zapożyczone z różnych stylów tanecznych. Formą zumby dla osób starszych jest Zumba Gold. Także Zumba Gold polecana jest dla osób po ciężkich urazach, ze znaczą nadwagą, jak również mających problemy z kręgosłupem i stawami. – Zumba Gold jest dosłownie stworzone, aby pomóc osobom starszym utrzymać radosny umysł i ciało. Ruchy pomagają utrzymać mięśnie w dobrej kondycji, a specjalnie dobrana na zajęcia muzyka i ogólna atmosfera mają dobry wpływ na psychikę, pomagają poczuć się młodo i energicznie. Jest to  sposób na odmłodzenie –  wyjaśnia Alina, instruktor zumby.

Aqua zumba – to zumba w basenie. Zajęcia są najbezpieczniejsze, ponieważ w wodzie nie złapiesz żadnej kontuzji. Trening w basenie spala więcej kalorii niż Basic, bo cały czas musimy pokonywać opór wody. Także wyróżnia się Zumba Step, czyli trening z zastosowaniem specjalnej platformy dla ćwiczeń.  

Coś więcej niż taniec?

Ci, którzy uważają, że zumba to tylko taniec, bardzo się mylą. Jest ona nie tylko połączeniem fitness i zumby, ale jest to wspólnota ludzi, którzy czerpią satysfakcję z wysiłku fizycznego, muzyki. Dzięki ćwiczeniom spalamy tkankę tłuszczową, modelujemy mięśnie. Podczas zajęć z zumby możemy średnio spalić około 400-600 kalorii. Oprócz korzyści fizycznych zumba niesie też korzyści psychiczne. Pomaga ona odprężyć się po pracy, zajęciach, a także odpocząć od złych myśli i naładować swoją baterię – podkreśla Alina.

Dzieci, dorośli, osoby starsze: zumba jest dla wszystkich!

Uważa się, że zumba jest dla każdego – bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Ona idealnie pasuje dla aktywnych dzieci, młodych ludzi, a także osób starszych. Trening ten spodoba się tym, którzy prowadzą siedzący tryb życia, jak również dla osób aktywnych.

Wiele osób z ostrożnością wybiera zumbę. Powodem jest zła opinia: trzeba umieć tańczyć lub przynajmniej poruszać się plastycznie. Ludzie wstydzą się, że nie potrafią poruszać się w takt muzyki.Jednak wyjątkowość zumby polega na tym, że może ją ćwiczyć absolutnie każdy. Nie wymaga się doświadczenia sportowo-tanecznego. Na zajęcia może przyjść zarówno osoba początkująca, jak i zaawansowana, bez względu na kondycję i doświadczenie. Ruchy są zaprojektowane dla każdego poziomu sprawności fizycznej. Nie ma też ograniczeń wiekowych – mówi Alina Korniyec, instruktorka Zumby.

Istnieją przeciwwskazania?

Zumba zwiększa wytrzymałość organizmu, rozwija poczucie rytmu, jak również wzmacnia mięśnie całego ciała. Chociaż ta forma ruchu jest przeznaczona dla wszystkich niezależnie od wieku, płci czy zdolności ruchowych, to jednak istnieją przeciwwskazania. Wśród nich: niewydolność serca, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, astma, stałe wysokie ciśnienie krwi, żylaki.

– Przeciwwskazań nie jest dużo. Nie zaleca się zumby osobom z problemami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i układu mięśniowo-szkieletowego. Osoby ze znaczną otyłością niestety też nie mogą uczestniczyć w treningu. Podczas ciąży należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, zaleca się zajęcia z Aqua Zumby lub także Zumba Gold – wyjaśnia instruktorka.

Zumba: na czym polega jej fenomen?

Fenomen zumby polega na jej unikalnej formule – połączenie tańca i fitnessu. Zumba uczy nas czerpania przyjemności z aktywności fizycznej.

Zumba jest bardzo kolorowa i wesoła. Uczestnicy zajęć świetnie się bawią podczas treningu i czasem nawet nie zdają sobie sprawy, że w tym momencie bardzo intensywnie ćwiczą .Niektórzy twierdzą, że zajęcia z zumby są dla nich jak wyjście na imprezę. Zumba uczy nas czerpania przyjemności z aktywności fizycznej. To nie tylko fitness, czy taniec. Zumba została stworzona z myślą o połączeniu dwóch głównych celów – pięknej sylwetki i dobrego samopoczucia – opowiada instruktorka.

Czytaj więcej w Ann:

zumba
Fot. Kalim / Adobe Free Stock

Autor: Svitlana Slyvchenko, Wirtualny Klub Medyczny Ann.

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *