Operacja to ważny, często przełomowy etap leczenia wielu chorób. Wielu pacjentów zastanawia się, w jaki sposób powinni przygotować się do zabiegu. Dieta, sen, czy sport przed operacjami – jakich zaleceń przestrzegać? Czy przed zabiegiem wolno ćwiczyć? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w Poradniku Ann!
- Okres okołooperacyjny stanowi dla naszego organizmu duże wyzwanie.
- Regularna aktywność fizyczna przed operacją wpływa korzystnie na przebieg zabiegu.
- Rehabilitacja po operacji przebiegnie tym sprawniej, im lepiej przyłożymy się do ćwiczeń w okresie przed zabiegiem.
- W niektórych przypadkach, wskazane są treningi pod okiem profesjonalisty.
Przygotowanie do operacji – ogólne zasady
Każda operacja jest dla naszego organizmu sytuacją stresową. Zabiegi operacyjne wiążą się z naruszeniem ciągłości tkanek, wprowadzaniem lub usuwaniem różnych elementów z ciała, czy wreszcie stosowaniem leków znieczulających. Nie da się ukryć, że okres okołooperacyjny stanowi dla naszego organizmu duże wyzwanie. Aby poradzić sobie z tak dużą ingerencją, a następnie umożliwić prawidłowe zagojenie ran i powrót do zdrowia, konieczne jest odpowiednie przygotowanie naszego ciała do operacji.
Przygotowania do zabiegu operacyjnego powinniśmy zacząć co najmniej kilka tygodni wcześniej. Ważne jest odpowiednie odżywianie – warto włączyć dietę z dużą zawartością białka oraz witamin i minerałów. Niedożywienie jest jednym z najczęstszych czynników, które utrudniają gojenie ran pooperacyjnych. Kilka tygodni przed operacją powinniśmy zaprzestać używania wszelkich używek. Dotyczy to przede wszystkim palenia papierosów i spożywania alkoholu. Badania naukowe wskazują, że nawet 4 tygodnie abstynencji znacząco poprawiają kondycję organizmu i zmniejszają ryzyko powikłań po operacji.
Przed operacją warto również zrobić ogólny „przegląd” stanu zdrowia. Jeśli od jakiegoś czasu zwlekaliśmy z wizytą u specjalisty, przed zabiegiem warto wykonać niezbędne konsultacje. Dotyczy to również przeglądu stomatologicznego. Ogniska zapalne w jamie ustnej mogą być przyczyną poważnych powikłań pooperacyjnych. W przypadku kobiet, warto również pomyśleć o profilaktycznej wizycie u ginekologa.
Sport przed operacjami – zalecenia
Jakie są zalecenia dotyczące aktywności fizycznej przed operacją? Czy sport przed zabiegiem jest wskazany? Odpowiedź jest twierdząca – regularna aktywność fizyczna przed operacją wpływa korzystnie na przebieg zabiegu. Lekarze zalecają minimum 30 minut wysiłku fizycznego dziennie, który należy wprowadzić najpóźniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Oczywiście, jeśli podejmowana przez nas aktywność będzie dłuższa, przyniesie to dodatkowe korzyści dla naszego zdrowia.
Które rodzaje aktywności są najbardziej wskazane przed zabiegiem operacyjnym? Warto wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe, angażujące liczne grupy mięśni. Do takich sportów należą m.in. nordic walking, pływanie, a także jazda na rowerze. Oczywiście jeśli mamy inne ulubione dyscypliny, nie musimy z nich rezygnować. Ważne jest jednak to, by sport miał charakter rekreacyjny, a nie wyczynowy. Aktywności znacznie obciążające organizm, takie jak dźwiganie ciężarów czy przygotowania do maratonu, nie są najlepszym pomysłem w okresie poprzedzającym operację.
Zalety treningu przed operacją
Wysiłek fizyczny podejmowany przed operacją przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych. Poprawia krążenie krwi, dzięki czemu wszystkie tkanki są lepiej dotlenione. Regularny ruch zmniejsza również ryzyko powikłań zakrzepowych po operacji. Ponadto, sport zmniejsza negatywne skutki stresu, który może towarzyszyć nam w związku ze zbliżającym się zabiegiem.
Trening przed operacją stanowi również bazę, na której opierać się będzie rehabilitacja pooperacyjna. Im lepiej przygotujemy swoje ciało do zabiegu, tym szybciej będziemy mogli wrócić do normalnej aktywności. Regularna aktywność fizyczna zwiększa masę mięśniową, poprawia funkcję stawów oraz rozwija koordynację ruchową. Każdy wykonany trening sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. Rehabilitacja po operacji przebiegnie tym sprawniej, im lepiej przyłożymy się do ćwiczeń w okresie przed zabiegiem.
Sport przed operacjami – kiedy nie wolno ćwiczyć?
Regularna aktywność fizyczna jest zalecana większości pacjentów, którzy przygotowują się do zabiegu operacyjnego. W bardzo niewielu przypadkach, aktywność fizyczna przed operacją jest zakazana. Dotyczy to niektórych zabiegów położniczych, poważnych operacji kardio- czy neurochirurgicznych. U takich pacjentów typowe ćwiczenia fizyczne bywają przeciwwskazane, jednak często zaleca się specjalnie zaprojektowaną rehabilitację przedoperacyjną.
Niezależnie od rodzaju planowanej operacji, przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Dobrze jest dodatkowo upewnić się, czy wszystkie rodzaje ćwiczeń są dla nas dozwolone. W niektórych przypadkach, wskazane są treningi pod okiem profesjonalisty. Przykładowo, przygotowanie do zabiegów ortopedycznych, może wymagać wykonywania specjalnego programu ćwiczeń. Planując artroskopię kolana czy endoprotezę stawu biodrowego, warto udać się do fizjoterapeuty po indywidualnie dobrane wskazówki treningowe. Będziemy mieć wówczas pewność, że trening przed operacją nie wpłynie negatywnie na nasz stan zdrowia.