Sport po cesarskim cięciu. Nie każda mama powinna od razu iść na siłownię [PORADNIK ANN]

Cesarskie cięcie to duża operacja ginekologiczna, która wywołuje wiele zmian w organizmie. Po cesarskim cięciu dochodzi do przebudowy tkanek brzucha i miednicy. Organizm po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowych warunków. Z tego powodu, aktywność fizyczna po cesarskim cięciu musi być podejmowana z głową. Sport po cesarskim cięciu – od kiedy można zacząć ćwiczyć?

  • Większość mam po ciąży nie może doczekać się momentu, w którym będą mogły zacząć ćwiczyć.
  • W trakcie ciąży dochodzi do przebudowy nie tylko macicy i układu rozrodczego, ale także wielu innych tkanek.
  • Niektóre ćwiczenia są wskazane już od pierwszych dni po cesarskim cięciu.
  • Aby ustalić odpowiedni plan treningu oraz poznać właściwą technikę wykonywania ćwiczeń, warto udać się po pomoc do specjalisty.

Powrót do sportu po ciąży

Ciąża niesie za sobą zmiany, które dotyczą większości narządów organizmu. W trakcie ciąży dochodzi do przebudowy nie tylko macicy i układu rozrodczego, ale także wielu innych tkanek. Powiększeniu ulegają chociażby nerki czy komory serca. Aż o 30% wzrasta ilość krążącej krwi. W płucach zachodzi silniejsza wentylacja, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Wszystkie te zmiany dzieją się pod wpływem hormonów, których zadaniem jest przygotowanie organizmu do porodu.

Więcej artykułów na temat ciąży znajdziesz w naszej aplikacji Ann!

Większość mam po ciąży nie może doczekać się momentu, w którym będą mogły zacząć ćwiczyć. Pamiętajmy jednak, że powrót do aktywności fizycznej musi odbywać się w zgodzie z naturalnym rytmem organizmu. W okresie połogu, czyli 6 tygodni po porodzie, ciało stopniowo regeneruje się po ciąży. W kolejnych tygodniach zwykle można zacząć planować stopniowy powrót do sportu. Pamiętajmy jednak, że aktywność ma przede wszystkim służyć naszemu zdrowiu i lepszemu samopoczuciu.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann

Cesarskie cięcie a zmiany w organizmie

Jaki wpływ na kwestię powrotu do aktywności po ciąży ma rozwiązanie drogą cesarskiego cięcia? Z pewnością jest to czynnik, którego nie możemy pominąć przy planowaniu powrotu do formy. Cesarskie cięcie nie jest drobnym zabiegiem. To operacja, w której przecięta zostaje skóra, tkanka podskórna, mięśnie, a także sama macica. Wszystkie tkanki zostają następnie zszyte, jednak ich całkowite zagojenie może zająć sporo czasu. Warto również wiedzieć, że utrata krwi w trakcie cesarskiego cięcia jest około dwukrotnie większa w stosunku do porodu siłami natury.

Organizm po cesarskim cięciu potrzebuje czasu na regenerację. Pierwsze tygodnie po cesarce to czas na spokojną naprawę uszkodzonych tkanek. Zbyt wczesne podjęcie aktywności może grozić rozejściem rany pooperacyjnej i poważnymi komplikacjami. Do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych i pełnego zagojenia rany, nie powinnyśmy poddawać organizmu obciążeniem. Nie oznacza to jednak, że każda aktywność jest zakazana. Niektóre ćwiczenia są wskazane już od pierwszych dni po cesarskim cięciu.

Sport po cesarskim cięciu – od czego zacząć?

Przebyte cesarskie cięcie nie oznacza konieczności leżenia w łóżku. Wstępne „uruchamianie” organizmu zaczyna się jeszcze podczas hospitalizacji. Oczywiście trudno nazwać tę aktywność sportem, niemniej z punktu widzenia regeneracji organizmu jest ona absolutnie kluczowa. Samo wstanie z łóżka i udanie się pod prysznic może być pierwszą formą ruchu po zabiegu. Następnie do programu rehabilitacji dołącza się ćwiczenia oddechowe czy delikatne ruchy kończyn. Naturalną aktywnością jest również zajmowanie się nowonarodzonym dzieckiem.

Po powrocie do domu, świeżo upieczona mama może stopniowo wprowadzać łagodne formy rozruchu. Przede wszystkim, należy słuchać swojego organizmu i nie forsować go. Idealnym rozwiązaniem w pierwszych tygodniach po operacji są spokojne spacery. Przemierzane dystanse nie muszą być długie, znacznie bardziej liczy się regularność!

Sport po cesarskim cięciu – kiedy można iść dalej?

Chcąc wprowadzić do swojego planu dnia bardziej angażujące ćwiczenia, zasięgnijmy wpierw porady specjalistów. Na początku trzeba udać się do prowadzącego ginekologa, który przeprowadzi badanie i oceni stan regeneracji tkanek. Dopiero gdy dostaniemy „zielone światło”, możemy zacząć myśleć o stopniowym zwiększaniu aktywności. Ten moment jest indywidualny dla każdej kobiety; powrót do normalnych treningów jest zazwyczaj możliwy najwcześniej pół roku po cesarskim cięciu.

Pamiętajmy, by powrót do sportu przebiegał stopniowo. Starajmy się wybierać łagodne ćwiczenia ogólnorozwojowe, takie jak pływanie czy joga. Większość kobiet nie może doczekać się pracy nad mięśniami brzucha. Pamiętajmy jednak, że zbyt wczesne wykonywanie klasycznych „brzuszków” nie jest wskazane.

Aplikacja Ann to wskazówki treningowe i filmiki z ćwiczeniami w jednym miejscu!

Nie tylko klasyczne ćwiczenia

Ciało po cesarskim cięciu zmienia się. Nic dziwnego, że tradycyjne ćwiczenia mogą na początku przysparzać nam wiele problemów. Pamiętajmy jednak, że naszym celem nie powinny być wyłącznie intensywne treningi. Lepiej jest dążyć do zdrowia i poprawy funkcjonowania organizmu jako całości. Nasze ciało może w tym celu wymagać dodatkowych, specjalnie zaprojektowanych ćwiczeń. Mowa o m.in. ćwiczeniach mięśni dna miednicy, pracy nad blizną pooperacyjną, czy odpowiednim wzmacnianiu mięśni grzbietu.

Takie ćwiczenia nie służą wyrzeźbieniu sylwetki, ale są inwestycją na przyszłość. Odpowiednia rehabilitacja może zapobiec niemiłym powikłaniom, takim jak nietrzymanie moczu czy rozejście mięśni brzucha. Aby ustalić odpowiedni plan treningu oraz poznać właściwą technikę wykonywania ćwiczeń, warto udać się po pomoc do specjalisty. Wsparciem kobiet w powrocie do formy po cesarskim cięciu zajmują się m.in. fizjoterapeuci uroginekologiczni.

blizna, dziecko, brzuch po ciąży
fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz tekst? Czytaj więcej w aplikacji Ann!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *