Kobiety, które kochają za bardzo. Uzależnienie od miłości
Uzależnienie od miłości spotyka się wśród obu płci, choć zazwyczaj dotyczy to kobiet. O kobietach, które kochają za bardzo opowiada psycholog.
Otyłość. Ciężki problem. „Zobaczyłam 190 kilogramów i się przeraziłam”
O ciężkiej walce z otyłością opowiada Anna Majewska z Wrocławia, która od dziecka cierpi na otyłość. Kilkanaście lat temu zaczęła się leczyć chirurgicznie.
Zdrowa tarczyca a odżywianie na surowo
Dieta ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Zdrowe odżywianie to niezbędny warunek profilaktyki, a także leczenia wielu chorób. Hormony tarczycy mają wpływ na pracę wszystkich narządów naszego organizmu. Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, konieczne jest dostarczanie odpowiednich makro- i mikroelementów z dietą. Czy zawartość naszego talerza może mieć wpływ na zdrowie tarczycy? Tak i to dość istotny.
Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. W nocy nie widzi się nic
Na czym polega schorzenie opowiada z perspektywy osoby chorej Anna Szweda, terapeutka zajęciowa w Centrum Diagnostyczno-terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego we Wrocławiu. W pracy pomaga innym w walce z chorobami rzadkimi, a na co dzień sama zmaga się z jedną z nich.
Onkomama o operacji syna „Panie doktorze, jest noga?”. „Jest”. Matko święta”
Małgorzata Kojro i jej syn Bartek, opowiadają o walce z nowotworem kości, dwóch różnych perspektywach – syna i onkomamy.
Celiakia – choroba na całe życie?
„W celiakii aż w 90% przypadków występują objawy spoza układu pokarmowego. Na przykład u kobiet może to być niepoddająca się leczeniu i trwająca wiele lat anemia.”
Zaburzenia odżywiania wyniszczają i prowadzą do śmierci
Zaburzenia odżywiania dotykają ok. 7 proc. nastolatków i prawie 5 proc. osób dorosłych. Osoba z zaburzeniami odżywiania tj. anoreksją lub bulimią, unika wspólnego jedzenia z innymi domownikami. Dojrzałe osoby najczęściej zaburzenia odżywiania miały już wcześniej. Mężczyźni częściej mają zaburzenia dysmorfobiczne czyli np. obsesyjnie ćwiczą. Częściej niż w dążenie do szczupłości, wpadają w obsesję budowania masy..
Gdy mózg nie daje rady: zmieniaj otoczenie
Mózg również potrzebuje wypoczynku! Jaki wpływ na nasz mózg ma na przykład zmiana otoczenia? Zmiana otoczenia powoduje, że w mózgu tworzą się nowe połączenia i mechanizmy, a wtedy do głowy przychodzą świeże pomysły. Poza tym w momencie zmiany otoczenia wydziela się dopamina – hormon, który usprawnia pracę mózgu. A co zrobić, gdy nie możemy pozwolić sobie na wyjazd?
Neurochirurgia to finezja i precyzja. Mózg jest piękny i kryje wciąż wiele tajemnic
Wielu osobom operacja na otwartym mózgu wydaje się czymś koszmarnym, a jak wyjaśnia dr Dariusz Szarek, neurochirurgia dotyka duszy.
Pończochy a zdrowie. Czy mogą szkodzić?
Pończochy uciskowe stosuje się w profilaktyce, a także leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Jak pończochy wpływają na zdrowie?
Zaparcia-problem wielu seniorów, który trzeba leczyć!
Zaparcia to częsty problem w populacji ogólnej. O tym jakie są najczęstsze przyczyny zaparć u seniorów i jak sobie z nimi radzić opowiada gastrolog.
Męskość na miarę XXI wieku. Jaki powinien być prawdziwy mężczyzna?
Odpowiedzialny, rodzinny, dojrzały emocjonalnie, opiekuńczy, wrażliwy, a jednocześnie silny i odporny psychicznie – określeń opisujących prawdziwego mężczyznę jest wiele. Czy jednak pojęcie męskości nie zmieniło się na przestrzeni la? Jaki powinien być prawdziwy mężczyzna? I co to w ogóle znaczy? Przypominamy rozmowę z psychoterapeutką Joanną Godecką.