Audio

Magazyn Ann

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. W nocy nie widzi się nic

Na czym polega schorzenie opowiada z perspektywy osoby chorej Anna Szweda, terapeutka zajęciowa w Centrum Diagnostyczno-terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego we Wrocławiu. W pracy pomaga innym w walce z chorobami rzadkimi, a na co dzień sama zmaga się z jedną z nich.

09.06.2024 • 09:00
0
Magazyn Ann

Onkomama o operacji syna „Panie doktorze, jest noga?”. „Jest”. Matko święta”

Małgorzata Kojro i jej syn Bartek, opowiadają o walce z nowotworem kości, dwóch różnych perspektywach – syna i onkomamy.

19.05.2024 • 09:00
0
Jak żyć z celiakią? Edukacja Ann

Celiakia – choroba na całe życie?

„W celiakii aż w 90% przypadków występują objawy spoza układu pokarmowego. Na przykład u kobiet może to być niepoddająca się leczeniu i trwająca wiele lat anemia.”

11.05.2024 • 16:00
0
Zaburzenia odżywiania edukacja Ann

Zaburzenia odżywiania wyniszczają i prowadzą do śmierci

Zaburzenia odżywiania dotykają ok. 7 proc. nastolatków i prawie 5 proc. osób dorosłych. Osoba z zaburzeniami odżywiania tj. anoreksją lub bulimią, unika wspólnego jedzenia z innymi domownikami. Dojrzałe osoby najczęściej zaburzenia odżywiania miały już wcześniej. Mężczyźni częściej mają zaburzenia dysmorfobiczne czyli np. obsesyjnie ćwiczą. Częściej niż w dążenie do szczupłości, wpadają w obsesję budowania masy..

11.05.2024 • 09:00
0
chroniczne zmęczenie warto wiedzieć z Ann

Gdy mózg nie daje rady: zmieniaj otoczenie

Mózg również potrzebuje wypoczynku! Jaki wpływ na nasz mózg ma na przykład zmiana otoczenia? Zmiana otoczenia powoduje, że w mózgu tworzą się nowe połączenia i mechanizmy, a wtedy do głowy przychodzą świeże pomysły. Poza tym w momencie zmiany otoczenia wydziela się dopamina – hormon, który usprawnia pracę mózgu. A co zrobić, gdy nie możemy pozwolić sobie na wyjazd?

29.04.2024 • 16:00
0
Magazyn Ann

Neurochirurgia to finezja i precyzja. Mózg jest piękny i kryje wciąż wiele tajemnic

Wielu osobom operacja na otwartym mózgu wydaje się czymś koszmarnym, a jak wyjaśnia dr Dariusz Szarek, neurochirurgia dotyka duszy.

17.03.2024 • 07:00
0
Kobieta w ciąży zakłada pończochy uciskowe. Zapobieganie żylakom, ucisk. Edukacja Ann

Pończochy a zdrowie. Czy mogą szkodzić?

Pończochy uciskowe stosuje się w profilaktyce, a także leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Jak pończochy wpływają na zdrowie?

15.03.2024 • 09:00
0
Kobieta trzymająca rolkę papieru i cierpiąca na zaparcia Edukacja Ann

Zaparcia-problem wielu seniorów, który trzeba leczyć!

Zaparcia to częsty problem w populacji ogólnej. O tym jakie są najczęstsze przyczyny zaparć u seniorów i jak sobie z nimi radzić opowiada gastrolog.

26.02.2024 • 16:00
0
Prawdziwy mężczyzna i dziecko bawią się. Edukacja Ann

Męskość na miarę XXI wieku. Jaki powinien być prawdziwy mężczyzna?

Odpowiedzialny, rodzinny, dojrzały emocjonalnie, opiekuńczy, wrażliwy, a jednocześnie silny i odporny psychicznie – określeń opisujących prawdziwego mężczyznę jest wiele. Czy jednak pojęcie męskości nie zmieniło się na przestrzeni la? Jaki powinien być prawdziwy mężczyzna? I co to w ogóle znaczy? Przypominamy rozmowę z psychoterapeutką Joanną Godecką.

26.12.2023 • 07:00
0
Jak wygląda życie ze stomią? Magazyn Ann

„Stomia to nie wyrok, a szansa na drugie życie”-opowiada Angelika Wolska

Chodzę w obcisłych sukienkach, w dopasowanych strojach i u mnie tego worka nie widać. Gdybym tak otwarcie nie mówiła o tym, że mam stomię, jestem pewna, że mało kto by się domyślił – mówi tiktokerka Angelika Wolska. Przez ponad 8 lat życia zmagała się zapaleniem jelita grubego, a od ponad 4 lat jest stomiczką. Dziewczyna systematycznie i z sukcesami popularyzuje wiedzę na temat chorób jelit i stomii na TikToku. Nam opowiada, jak wygląda życie ze stomią i dlaczego decyzji o operacji ani przez moment nie żałowała.

24.12.2023 • 07:00
0
Seksualność po operacjach ginekologicznych

Magazyn Ann: Seksualność po operacjach ginekologicznych – czy jest nadal możliwa? [AUDIO]

Seksualność po operacjach ginekologicznych jest ważnym zagadnieniem, które często budzi obawy u kobiet. Choć wiele interwencji chirurgicznych w obrębie narządu rodnego jest niezbędnych, by zachować lub przywrócić zdrowie, nie można zapominać, że mogą one istotnie wpływać na sferę intymną.

02.07.2023 • 07:00
0
endometrioza, magazyn ann

Magazyn Ann: „Zaczynam życie od nowa”, bez endometriozy i niewyobrażalnego bólu [AUDIO]

Trafna diagnoza endometriozy uratowała jej życie. Dziś Anna po operacji zaczyna nowe życie i opowiada w Ann, przez co przeszła, żeby być może inne kobiety nie musiały doświadczać tego samego.

19.03.2023 • 07:00
0